Bioton dostał zastrzyk adrenaliny od DnB

Adrian Boczkowski
18-06-2009, 00:00

Dotarliśmy do raportu BM DnB Nord, który zostanie ujawniony w poniedziałek

Giełdowi inwestorzy zainteresowani Biotonem mają poważny dylemat, bo rekomendacje analityków z biur maklerskich są bardzo rozbieżne. Ci, którzy sprzedali akcje Biotonu 9 czerwca po wycenie waloru na 16 gr przez KBC Securities i zaleceniu "sprzedaj", po tygodniu otrzymali zupełnie inną informację. BM DnB Nord we wtorek zaskoczyło rynek rekomendacją "kupuj" z ceną docelową 45 gr (80 proc. powyżej kursu).

Znamy zalożenia z raportu BM DnB Nord, który na razie otrzymali jedynie nieliczni. Opublikowany zostanie w poniedziałek. Model DCF, jaki stworzyli analitycy biura, wycenia akcję Biotonu na 63 gr przy negatywnym dla kursu założeniu, że dojdzie do planowanych emisji nawet 1,5 mld akcji (bez prawa poboru) po cenie nominalnej 20 gr. Bez rozwodnienia kapitału, wycena skacze do 79 gr na akcję. To wszystko przy założeniu, że w ciągu tego roku Bioton zredukuje zadłużenie z 444 mln do 164 mln zł, a docelowo oddłuży się zupełnie. Ma to być rezultat uzyskania w ostatnich miesiącach 277 mln zł z emisji nowych akcji i realizacji planów sprzedaży niektórych aktywów (np. udziałów w rosyjskim Wostocku). Dodatkowo bieżący rok Bioton ma zakończyć z wynikiem netto w okolicach zera, by osiągać zysk netto od pierwszej połowy przyszłego roku. Przychody spółki powinny wzrosnąć w tym roku o 100 mln zł w porównaniu do zeszłorocznych 293,5 mln zł. W 2011 r. sprzedaż ma przekroczyć 500 mln zł, a w 2016 r. — 1 mld zł. Wynik brutto (EBIT) ma skoczyć z minus 71,5 mln zł (2008 r.) do 13 mln zł w tym roku i 170 mln zł w 2012 r. Jednocześnie wolne przepływy pieniężne (FCFF) w 2012 r. mają przekroczyć 200 mln zł. W tym roku powinny wynieść 43,8 mln zł, podczas gdy w 2008 r. było to 330 mln zł pod kreską.

Zdaniem BM DnB Nord, ubiegłoroczne załamanie rentowności Biotonu to jedynie przejściowy rezultat odpisów i prac rozwojowych. Eksperci brokera zaznaczają, że nie uwzględnili w swoich szacunkach ewentualnych sporych korzyści z komercjalizacji Interferonu Beta, na którego rejestrację oczekuje Bioton (może to jeszcze potrwać rok, dwa lata). Można również oczekiwać pozytywnych efektów strategicznej współpracy Biotonu z Polpharmą i wykorzystania trzech lat przewagi nad konkurencją, jeśli chodzi o przełomowy preparat do leczenia hormonem wzrostu (Valtropin SR).

Dużo ostrożniejsi w prognozowaniu przyszłych wyników Biotonu są analitycy KBC Securities. Ich zdaniem, spółka jest o wiele ryzykowniejsza niż podobne firmy z powodu wrażliwego modelu biznesowego i silnej konkurencji. Biotonowi ma również brakować know-how w zakresie biofarmaceutyków, co ogranicza potencjał osiąganych zysków. Analitycy KBC Securities wierzą, że duże dyskonto wobec sektorowych średnich jest gwarantowane.

Tymczasem w metodzie porównawczej (waga 50 proc.) specjalistom BM DnB Nord wyszło 26 gr na akcję, co obniżyło do 45 gr ostateczną cenę docelową z ich rekomendacji. W grupie porównawczej znalazły się HTL-Strefa czy Pani Teresa Medica, czyli spółki prowadzące zupełnie inne biznesy. Tymczasem Bioton, spółkę z WIG20, śmiało można porównać z innymi światowymi producentami leków spoza GPW. Bazując na grupie porównawczej z serwisu Bloomberg i jedynie na prognozowanej cenie do zysku (C/Z) za rok, wartość akcji Biotonu można szacować na 15-16 gr. Trzymamy kciuki za Bioton, ale do wyjścia z grona firm o groszowych kursach najszybszą drogą na razie wydaje się ewentualne scalenie akcji, a nie skok kursu.

Każdy inwestor musi więc samodzielnie przeanalizować argumenty wpływające na wycenę Biotonu. Dla osób wierzących w świetlaną przyszłość firmy ważna jest obecność Zygmunta Solorza-Żaka, jednego z największych inwestorów na GPW, w akcjonariacie oraz udane kolejne rundy finansowania spółki. Należy jednak pamiętać, że w 2008 r. cena emisyjna nowych akcji wynosiła około 1 zł. Teraz jest to pięć razy mniej.

Zobacz, co sądzą o Biotonie inni analitycy str. 7

8,1%

O tyle wzrósł relatywnie kurs Biotonu na ostatnich dwóch sesjach względem WIG20. To może być efekt rekomendacji BM DnB Nord.

1,6

mld zł O tyle musiałaby skoczyć kapitalizacja Biotonu, by po planowanym rozwodnieniu kapitału sprawdziła się wycena BM DnB Nord.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bioton dostał zastrzyk adrenaliny od DnB