Bioton sprzedał udziały w SciGen

opublikowano: 15-05-2018, 16:20
aktualizacja: 15-05-2018, 16:56

Bioton poinformował o sprzedaży na rzecz Yifan International Pharmaceutical akcji spółki zależnej SciGen.

Bioton negocjacje prowadził od grudnia ubiegłego roku, ale zdecydował się na utajnienie informacji i opublikowanie jej z opóźnieniem. 

Robert Neymann, prezes Biotonu
Zobacz więcej

Robert Neymann, prezes Biotonu Marek Wiśniewski

Umowa została zawarta 15 maja, a jej warunkiem było umorzenie części zadłużenia SciGen wobec Biotonu (zadłużenia spółka i tak nie spłacała na bieżąco).

Łączna wartość transakcji to 56,6 mln USD, ale cena za pakiet akcji to 26,7 mln USD (96,6 mln zł).

"Przychody z Transakcji pozwolą na spłatę przez Emitenta części zadłużenia oraz zasilą kapitał obrotowy. Poprawi to płynność Emitenta i zmniejszy obciążenie kosztami odsetek od zadłużenia" - podał Bioton.

Giełdowa spółka kontroluje 95,57 proc. akcji podmiotu, zarejestrowanego w Singapurze. Jej właścicielem stała się w 2006 r. SciGen ma trzy spółki córki - w Chinach, Korei Płd. i Australii.

Na inwestycji tej Bioton poniósł straty. W 2017 r. odpis aktualizujący wartość inwestycji wyniósł 185 mln zł. Grupa SciGen ma ujemny kapitał własny. 

W 2017 r. przychody SciGen wyniosły 147 mln zł, zysk operacyjny 10,3 mln zł.

Bioton w ramach transakcji nabędzie od SciGen prawa do prowadzenia działalności handlowej na kilku rynkach i prawo do szeregu znaków towarowych SciLin. Bioton i SciGen rozwiążą ponadto umowę na podział zysku w Wietnamie i Chin. 

"Wynagrodzenie SciGen z tytułu w/w umów (łącznie "Umowy Wykonawcze") w kwocie 29.900.000 dolarów amerykańskich, zostanie rozliczone jako spłata części zadłużenia SciGen wobec Emitenta z tytułu udzielonej przez Emitenta pożyczki ("Pożyczka"), poprzez zawarcie odrębnej umowy ("Umowa Rozliczeniowa"). W wyniku rozliczenia Transakcji wierzytelność z tytułu Pożyczki zostanie zaspokojona do kwoty 29.900.000 dolarów amerykańskich. Pozostała część wierzytelności z tytułu Pożyczki zostanie umorzona, na mocy odrębnej umowy umorzenia" - podano w komuikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu