Bioton pracuje nad marżami

Agnieszka Berger, DI
19-05-2009, 14:45

Akcje Biotonu należą dziś do  najsilniejszych w WIG20. Rynek czeka na czwartek. Może w końcu poznamy strategię spółki.

 Strata netto Biotonu w I kwartale 2008 r. (19,7 mln zł) znacznie przekroczyła prognozy analityków. To jednak nie zaniepokoiło analityków.

— Wynik netto to efekt m.in. kontynuowania odpisów na inwestycje rosyjskie Biotonu. Część rynku łudziła się, że Bioton Wostok spłaci dolarowe pożyczki, a efekty silnej deprecjacji złotego pozytywnie odbiją się na wynikach. Tak się nie stało. Zamiast tego mieliśmy kolejną, po dwóch ubiegłorocznych, odsłonę odpisywania inwestycji rosyjskiej. Sprzedaż tych aktywów nie będzie już teraz miała wpływu na wyniki Biotonu, choć pozytywnie wpłynie na cash flow. Jeśli oceniać Bioton przez pryzmat tych wyników, perspektywy są złe. Marża brutto na sprzedaży, która pokazuje poziom rentowności podstawowych produktów —m.in. insuliny i hormonu wzrostu, osiągnęła najniższy poziom w historii notowań spółki. Bez konkretnych działań restrukturyzacyjnych, wprowadzenia nowych produktów i znalezienia nowych rynków zbytu, przyszłość Biotonu nie wygląda dobrze — mówi Paweł Burzyński, analityk BZ WBK.

Rynek liczy na to, że takie konkrety poznamy podczas czwartkowej prezentacji strategii Biotonu. Analityk BZ WBK spodziewa się, że główną (choć nie jedyną) wiadomością, jaką tego dnia przekaże spółka, będzie informacja o sprzedaży aktywów w Rosji. Co na to Bioton?

— Sprzedaż jakichkolwiek aktywów ogłosimy wtedy, kiedy zostaniemy zwolnieni z klauzuli o zachowaniu poufności — odpowiada enigmatycznie Janusz Guy, prezes Biotonu.

Czekamy też na odpowiedzi na pytania inwestorów w ramach „Akcji Inwestor”. Przesłaliśmy już Biotonowi pięć pytań. Bez odpowiedzi.

Więcej przeczytasz we wtorkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bioton pracuje nad marżami