Bioton przedstawi strategię za 7-10 dni

Agnieszka Berger
04-03-2009, 06:59

Analitycy nie chcą już pastwić się nad Biotonem. Wyniki są złe i nie będą lepsze do czasu restrukturyzacji. Czekamy na  strategię.

Bioton ogłosił wyniki za IV kw. 2008 r. Choć spółka pokazała nawet symboliczny zysk netto, analitycy nie mają wątpliwości: nie ma z czego się cieszyć. Straty na poziomie operacyjnym (brutto ponad 22 mln zł) Bioton pokrył dodatnimi różnicami kursowymi.

— To papierowy zysk wynikający z przeszacowania walutowych należności. Do spółki nie trafiła na razie z tego powodu dodatkowa gotówka — wyjaśnia Przemysław Sawala-Uryasz, analityk  Unicredit CA IB.

A na poziomie operacyjnym jest gorzej niż mówiła — i tak pesymistyczna — prognoza  BZ WBK. Analitycy nie chcą już tego komentować.

— Nie ma sensu pastwić się nad wynikami Biotonu. Jest źle i lepiej nie będzie, dopóki spółka nie przeprowadzi gruntownej restrukturyzacji. Sprzedaż insuliny na rynku krajowym niezmiennie idzie dobrze. Wyniki grupy obciążają jej liczne zagraniczne aktywa, które generują wysokie koszty, a nie dają przychodów. Bioton musi to uporządkować — dodaje Przemysław Sawala-Uryasz.

Rynek czeka na zapowiadaną nową strategię firmy biotechnologicznej. Janusz Guy, prezes Biotonu, zadeklarował wczoraj, że pokaże ją światu za 7-10 dni. Czego oczekują po niej inwestorzy?

— Liczymy na szczegóły w sprawie sprzedaży insuliny na rynku chińskim, gdzie udało się ją zarejestrować. Chcemy poznać szacunkowy popyt, sposoby dystrybucji i harmonogram wprowadzenia produktu na nowy rynek. Jest szansa, że azjatyckie inwestycje Biotonu nareszcie zaczną przynosić zysk — mówi analityk Unicredit CA IB.

Oczekiwane są również konkretne plany wobec rynku ukraińskiego, na którym Bioton zaczyna od nowa, oraz zagranicznych aktywów grupy — fabryki w Izraelu, spółki w Rosji, majątku produkcyjnego w Indiach. Strategia musi również zawierać plan restrukturyzacji zadłużenia Biotonu.

Jego zdaniem, ze sprzedaży części majątku Bioton ma szansę uzyskać dostatecznie duże kwoty, by uporać się z zadłużeniem. Za akcje  HTL Strefy, fabrykę w Izraelu i aktywa rosyjskie firma może zebrać ponad 270 mln zł.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bioton przedstawi strategię za 7-10 dni