Bioton przez Włochy chce dojść do Ameryki

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 09-06-2006, 00:00

Kupno dwóch spółek włoskich to początek ekspansji na Zachód. Plany są ambitniejsze — prowadzą za ocean. Na horyzoncie widać Nasdaq.

Za cztery-pięć lat dwie włoskie spółki, kupowane przez Bioton specjalizujący się w produkcji insuliny, powinny przynosić około 50 mln EUR rocznego obrotu (prawie 200 mln zł). Ich zysk ma być dwucyfrowy. W ubiegłym roku Pharmatex Italia oraz Fisiopharma miały w sumie 15 mln EUR sprzedaży (około 60 mln zł) i 1 mln EUR zysku (4 mln zł).

— Chcemy wykorzystać potencjał przejętych podmiotów i zwiększyć ich skalę działania — mówi Adam Wilczęga, prezes Biotonu.

Szansa w generykach

Na razie Bioton podpisał list intencyjny. Sfinalizuje transakcję po badaniu kondycji finansowej firm. Wartość wstępnie określono na 17 mln EUR (67 mln zł) gotówką i w akcjach Biotonu. Przejmowane firmy mają 25 zarejestrowanych leków. Polska spółka ma nadzieję wyjść na rynek leków generycznych.

— W Niemczech generyki stanowią już 20 proc. sprzedawanych leków, a we Włoszech, gdzie została wydłużona ochrona patentowa, na razie tylko 1 proc. To musi się zmienić — uważa prezes Biotonu.

Włoskie inwestycje to dopiero początek ekspansji na Zachodzie. Ambicje spółki sięgają dalej — za ocean. Dzięki kilku lekom produkowanym we Włoszech Bioton chce wejść na rynek USA. Prezes myśli nawet o debiucie na Nasdaq.

— Ale to daleka perspektywa. Najpierw musimy osiągnąć 5-procentowy udział w globalnym rynku insuliny. Teraz wynosi on około 1,2 proc. — mówi Adam Wilczęga.

Inwestycyjna ofensywa

Bioton zdobywa rynek dzięki nowym inwestycjom. Jest już obecny w Azji i Ameryce Południowej. Kończy też projekt w Rosji.

— W sierpniu zrealizujemy pierwsze dostawy insuliny na tym rynku — zapowiada prezes.

Ponadto trwają rozmowy w sprawie zwiększenia udziału w ukraińskiej firmie Indar i prowadzone są prace przygotowawcze do budowy fabryki w Chinach. Inwestycje szacowane na 275- -300 mln zł będą wspomagane emisją 1,5 mld nowych akcji po 0,21 zł (po splicie przez 5).

Jak przełoży się to na wyniki finansowe Biotonu?

— Tegoroczna sprzedaż powinna wynieść 250-300 mln zł, a osiągnięcie przez zysk brutto poziomu trzycyfrowego jest coraz bardziej realne — deklaruje prezes.

W 2005 r. przychody wyniosły 151 mln zł, a zysk brutto 24 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane