Bioton: w ciągu 4-5 lat 50 mln euro przychodów z włoskich spółek

Internet Securities
opublikowano: 08-06-2006, 13:24

Bioton ocenia, że przejęcie dwóch spółek włoskich Phatmatex i Fisiopharmy da biotechnologicznej spółce w ciągu 4-5 lat przychody rzędu 50 mln euro i dwucyfrowy zysk netto. Spółka planuje sfinalizowanie transakcji w przeciągu czterech miesięcy, poinformował w środę prezes Biotonu Adam Wilczęga.

Bioton ocenia, że przejęcie dwóch spółek włoskich Phatmatex i Fisiopharmy da biotechnologicznej spółce w ciągu 4-5 lat przychody rzędu 50 mln euro i dwucyfrowy zysk netto. Spółka planuje sfinalizowanie transakcji w przeciągu czterech miesięcy, poinformował w środę prezes Biotonu Adam Wilczęga.

„Oceniam, że w przeciągu 4-5 lat możemy uzyskać we Włoszech dochody rzędu 50 mln euro i dwucyfrowy zysk” – powiedział Wilczęga podczas konferencji prasowej.

„Przewidujemy, że zakończenie transakcji nastąpi w ciągu 4 miesięcy” – dodał.

Prezes poinformował, że w przejętych spółkach w najbliższym czasie planowane są inwestycje rzędu kilku mln euro.

„Proces modernizacji tych spółek jest stały. Natomiast planujemy zainwestować kilka milionów euro w ciągu najbliższego roku” – powiedział Wilczęga.

Ponadto prezes poinformował, że Bioton planuje zwiększyć zatrudnienie w przejmowanych spółkach włoskich.

„Obecnie w spółce Fisiopharma zatrudnionych jest ok. 70 osób, ale nie są wykorzystane w całości moce produkcyjne. Dlatego planujemy zwiększenie zatrudnienia w sektorze produkcyjnym, natomiast w przypadku Pharmatex chcemy zwiększyć zatrudnienie w obszarze marketingu” – powiedział Wilczęga.

Wcześniej w środę Bioton poinformował, że podpisał list intencyjny, którego przedmiotem jest określenie sposobu prowadzenia negocjacji, mających doprowadzić do nabycia wszystkich udziałów w dwóch włoskich spółkach produkujących leki iniekcyjne – Pharmatex Italia SRL oraz Fisiopharma SRL. Za obie spółki Bioton zapłaci łącznie ok. 17,5 mln euro.

Według szacunków przedstawionych przez prezesa, rynek farmaceutyczny we Włoszech wyceniany na ok. 32 mld euro.

„Natomiast szacunki pokazują, że w 2009 roku wycena ma sięgnąć 39 mld zł” – powiedział Wilczęga.

Prezes powiedział, że obecnie rynek włoski otwiera się na tzw. leki generyczne, bo patenty na leki we Włoszech przedłużone są od standardowych o pięciu lat.

„Stąd szacunki, że rynek włoski w najbliższym czasie, gdzie kończy się ochrona patentowa, będzie rósł w olbrzymim tempie” – powiedział Wilczęga.

„To najlepszy moment wejścia z generykami i brandgenerykami” – dodał.

Oprócz tego prezes powtórzył, że spółka ma plany wejścia na rynek amerykański.

„A rok po tym, jak wejdziemy na rynek amerykański, planujemy debiut na giełdzie Nasdaq” – powiedział.

Ponadto prezes wspomniał, że oprócz ostatnich transakcji, Bioton szykuje się do kolejnej, tym razem największej w historii spółki.

„Dzisiaj jadę na ważne spotkanie, być może w najbliższych dniach będziemy mogli już coś powiedzieć” – powiedział Wilczęga.

Zapytany, czy sfinalizowanie kolejnej transakcji będzie pokryte z nowej emisji i częściowo z zysku, odpowiedział: „Tak, takie są plany”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane