Bioton wreszcie nie dołuje graczy

Kamil Zatoński
opublikowano: 06-10-2008, 00:00

Po wielu miesiącach męczących spadków kurs biotechnologicznej spółki nieco odżył. Inwestorzy liczą na Polpharmę

Notowania Biotonu poddały się silnym wahaniom w ubiegłym tygodniu, ale i tak — mimo bardzo zmiennych nastrojów na całym rynku — inwestorom udało się ochronić zyski, wypracowane na kilku poprzednich sesjach. Od 17 do 25 września kurs biotechnologicznego blue chipa wzrósł o 17,5 proc. (z 40 do 47 groszy), a przez moment za papiery spółki płacono nawet 51 groszy. To najwięcej od trzech miesięcy. Przyczyn większego zainteresowania mocno przecenionymi papierami (roczna stopa zwrotu to minus 63 proc.) można się doszukiwać w czynnikach psychologicznych i technicznych, a częściowo też w fundamentalnych.

Inwestorzy liczą przede wszystkim na pozytywny finał badania spółki przez Polpharmę, która zapowiedziała chęć przejęcia kontroli nad Biotonem od Prokomu Investments. Niestety, na razie graczy spotkał zimny prysznic. Due diligence potrwa jeszcze kilka tygodni. Sprawa na pewno nie jest przesądzona i ryzyko niedojścia transakcji do skutku również należy brać pod uwagę.

Od strony analizy technicznej na wykresie notowań Biotonu można dostrzec próby odwrócenia trendu spadkowego. Po tym, jak kurs udeptał sobie wsparcie w okolicach 0,38-0,40 zł, nastąpił ruch w górę. Dziś kolejną mocną barierą powinny być okolice 44 groszy (tyle mniej więcej za akcję ma zapłacić Polpharma). Sygnał kupna dają obecnie m.in. wskaźniki analizy technicznej — MACD i ROC (ten drugi w bardziej wiarygodnym w układzie tygodniowym), a także układ średnich 15- i 45-sesyjnych. W ostatnich dwóch-trzech dniach osłabły nieco obroty, ale wcześniej znajdowały się wyraźnie powyżej średniej z ostatnich miesięcy, co zwiększa wiarygodność wzrostu.

Do jego potwierdzenia i spotęgowania przydałyby się jeszcze pozytywne wieści z samej spółki. Korzystnie dla niej ułożyły się tendencje na rynku walutowym, gdzie dolar wyraźnie nabrał wigoru. Powinno to pozytywnie przełożyć się na wielkość sprzedaży firmy oraz saldo działalności finansowej. Efekt powinien być już widoczny w rezultatach z trzeciego kwartału (będą ujawnione w połowie listopada). Niestety, jak już zwracaliśmy uwagę, strata z pierwszego półrocza (19,3 mln zł) była ostatecznie wyższa niż ta, którą spółka wykazywała w sierpniu w sprawozdaniu z drugiego kwartału (narastająco 12 mln zł). Korekta była przyczyną obniżenia marży brutto ze sprzedaży. Nie wynikało to z przyczyn pozaoperacyjnych. Inwestorzy zupełnie jednak zignorowali tę zmianę, choć to już nie pierwszy raz, kiedy firma po sugestiach audytora robi porządki w księgach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bioton wreszcie nie dołuje graczy