Bioton zainwestuje w akcje singapurskiej spółki SciGen

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 02-10-2005, 15:36

Bioton zawarł umowę ze spółką Scitech Genetics, który zobowiązał się sprzedać Biotonowi akcje spółki SciGen z siedzibą w Singapurze uprawniające do wykonywania 18,6 proc. głosów na Zgromadzeniu Wspólników tej spółki.

Bioton zawarł umowę ze spółką Scitech Genetics, który zobowiązał się sprzedać Biotonowi akcje spółki SciGen z siedzibą w Singapurze uprawniające do wykonywania 18,6 proc. głosów na Zgromadzeniu Wspólników tej spółki.

Wynagrodzenie Scitech ma składać się z dwóch elementów: elementu gotówkowego w wysokości około 3,8 mln zł (w dolarach australijskich) oraz około 2 mln akcji Biotonu.

Umowa została zawarta pod warunkami zawieszającymi, między innymi, w postaci wyjaśnienia czy nabycie akcji SciGen od Scitech Genetics wiązać się będzie z koniecznością ogłoszenia wezwania na akcje SciGen. W przypadku ziszczenia warunków zawieszających, Bioton, poprzez nabycie udziałów spółki SciGen, znacząco zwiększy wpływ na sprzedaż insuliny na rynkach Azji oraz szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu Bna rynku światowym.

- Ta umowa nie jest przypadkowa. To część strategii Biotonu, która zakłada silną obecność na rynkach światowych i uczynienie ze spółki globalnego gracza. Będziemy dysponowali głosem decydującym, jak będzie wyglądał obraz tamtejszego rynku – mówi Adam Wilczęga, prezes zarządu Biotonu.

- Gwoli uzupełnienia, umowa z Scitech Genetics to pierwszy wyraźny znak, że Bioton rozpoczął planowaną ekspansję. Poprzez akwizycję zyskaliśmy nie tylko nowe rynki dystrybucji, ale i zdołaliśmy znacznie skrócić drogę do uzyskania wszelkich koniecznych zezwoleń, by wprowadzać na rynek nowe specyfiki. Mam tu na myśli insulinę ludzką oraz szczepionkę przeciw żółtaczce – dodaje Wiesław Walendziak, który aktywnie współuczestniczył w zawieraniu umowy.

W najbliższych dniach Bioton poinformuje o jeszcze jednej umowie akwizycji.

Paweł Zielewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane