Bioton zrobił lepsze wrażenie

ET
opublikowano: 15-11-2007, 00:00

Już dawno inwestorzy nie myśleli tak ciepło o Biotonie. Zyski nie są najlepsze, ale sprzedaż mocno rośnie.

Już dawno inwestorzy nie myśleli tak ciepło o Biotonie. Zyski nie są najlepsze, ale sprzedaż mocno rośnie.

Andrzej Wilczęga, prezes Biotonu, jak mantrę powtarzał przez ostatnie miesiące, że cała grupa na koniec roku będzie miała przychody na poziomie 350 mln zł. Niepowodzenia na rynku ukraińskim podkopały wiarę w te zapewnienia, i nie przywróciły jej kolejne zagraniczne zakupy ogłaszane przez firmę.

Po trzech kwartałach prezes Biotonu zapewnia, że podtrzymuje prognozę. Ma do tego podstawy. Na koniec września przychody grupy wyniosły 202 mln zł. Sporo wydarzyło się bowiem w trzecim kwartale, gdy skonsolidowane przychody osiągnęły 89 mln zł, szybując w górę o 59 proc. w stosunku do wyników z 2006 r.

Pieniądz płynie do kasy spółki dzięki insulinie, która zapewnia już 53 proc. wpływów ze sprzedaży grupy. W pierwszych trzech kwartałach tego roku Bioton sprzedał o 24 proc. więcej gensulinu niż przed rokiem. Coraz lepiej rozchodzą się też antybiotyki produkowane przez spółki z grupy, notując 29-procentową dynamikę.

Na tle rosnącej sprzedaży i dobrej dynamiki przychodów kiepsko prezentują się zyski. Cała grupa zarobiła na czysto w ciągu dziewięciu miesięcy 86,4 mln zł, wobec 67,5 mln zł przed rokiem. Gorzej to wygląda na poziomie jednostkowym. Spółka zaksięgowała stratę wysokości 12,7 mln zł, podczas gdy przed rokiem miała na koniec września 36,3 mln zł zysku. Co się stało?

Wynik byłby lepszy, gdyby nie spadek wartości pakietu akcji HTL-Strefa, należącego do Biotonu. Z tytułu tej inwestycji spółka dokonała odpisu aktualizującego wysokości 15,5 mln zł.

Mimo to inwestorzy bardzo ciepło przyjęli kwartalny raport Biotonu, którego kurs skoczył na otwarciu o 4,5 proc. W trakcie sesji ich optymizm słabł aż do 1,13 proc. na zamknięciu. Obroty na spółce należały do najwyższych na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane