Birol: 60 USD za ropę zwiększy wydobycie z łupków w USA

opublikowano: 16-11-2016, 19:14

Fatih Birol, szef MAE uważa, że jeśli OPEC spowoduje wzrost ceny ropy do 60 USD za baryłkę, wydobycie ze złóż łupkowych w USA istotnie wzrośnie, donosi Reuters.

Zobacz więcej

Fatih Birol, fot. Bloomberg

30 listopada w Wiedniu przedstawiciele państw OPEC mają uzgodnić zmniejszenie wydobycia ropy.

- Jeśli ta decyzja pchnie ceny do około 60 dolarów możemy zobaczyć znaczący wzrost wydobycia z łupków w USA – powiedział Reutersowi szef Międzynarodowej Agencji Energii.

Birol uważa, że taki poziom ceny jest wystarczający dla wielu producentów w USA, aby zwiększyli wydobycie. Zastrzegł, że musiałoby upłynąć 9 miesięcy zanim nowa podaż dotarłaby na rynek. 

Szef MAE oczekuje dalszego ograniczenia inwestycji branży naftowej w poszukiwanie i wydobycie ropy w 2017 roku. Zwraca uwagę, że będzie to skutkować w przyszłości niższą podażą i wyraźnym wzrostem cen. 

- Wchodzimy w okres większej zmienności cen ropy i firmy, instytucje oraz kraje powinny przygotować się na to odpowiednio – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu