Birol: polski gaz niekonwencjonalny może zmienić cały rynek gazowy UE

opublikowano: 08-12-2011, 16:04

Polski gaz niekonwencjonalny ma potencjał, by zmienić sytuację Polski, ma też potencjał, by zmienić cały rynek gazowy UE na dziesiątki lat - ocenił główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Faith Birol.

Birol uczestniczył w czwartek w dyskusji pt. "Złota era gazu?", zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki przy okazji prezentacji raportu MAE na temat światowego rynku energii i globalnej sytuacji energetycznej do roku 2035.

"Uczestniczę w dziesiątkach spotkań na całym świecie i na wielu z nich jestem świadkiem bardzo poważnych dyskusji o polskim gazie niekonwencjonalnym, o polskich doświadczeniach z przygotowaniami do wydobycia. To pokazuje, jak poważnie jest traktowana ta sprawa, jakie może mieć znaczenie. Jeżeli to się uda, to polski gaz niekonwencjonalny ma potencjał, by w przyszłości zmienić sytuację Polski, ma potencjał, by zmienić cały rynek gazowy UE na dziesiątki lat" - powiedział Birol.

Podkreślał jednocześnie, że warunkiem sukcesu jest połączenie w inteligentny sposób regulacji z polityką produkcyjną. "Polska powinna uczyć się na negatywnych doświadczeniach innych krajów i w sposób inteligentny połączyć wydobycie gazu niekonwencjonalnego z ochroną środowiska. Bo negatywny wpływ starszych technologii na środowisko jest faktem, dlatego trzeba stosować najlepsze dostępne technologie, które go już nie powodują. Ich stosowanie powinno być wymagane przez polskie regulacje" - mówił główny ekonomista MAE.

"Jeżeli wszystko się uda, to w ciągu 10 lat ten gaz może zmienić rzeczywistość" - dodał Birol.

Wiceminister gospodarki Maciej Kaliski podkreślał z kolei, że w tej chwili Polska znajduje się na bardzo początkowym etapie poszukiwania złóż gazu z łupków. "Wykonane dotychczas otwory - 11 czy 12 - to jest nawet nie krok, ale pierwszy kroczek w udokumentowaniu możliwości pozyskania tego gazu" - mówił.

Kaliski przypominał, że poszukiwania i wydobycie to szalenie skomplikowany proces. Podkreślał, że w Polsce potrafimy już wiercić i mamy technologię szczelinowania, ale aby wydobyć gaz, spełnionych być musi wiele innych warunków.

"Nie możemy w tej chwili zacząć dzielić coś, czego jeszcze nie ma. Uśmiech wzbudzają projekty, gdzie 40 proc. przychodów, nawet nie zysku operacyjnego tylko przychodu, jest dzielone, gdzie mówi się, ile dostaną z tego tytułu emeryci..." - mówił Kaliski.

"Oczekujemy spokoju, wierceń, wierceń i jeszcze raz wierceń, żeby powiedzieć o czymkolwiek, musimy jeszcze wywiercić ok. 300 otworów" - zaznaczył wiceminister. Dodał, że jeżeli potwierdzi się wszystko to, czego się spodziewamy, to mamy olbrzymią szansę, by Polska stała się krajem, który może zmienić rynek gazu ziemnego w Europie.

Raport MAE przewiduje pojawienie się znaczących ilości gazu niekonwencjonalnego, przede wszystkim w USA, Kanadzie, Chinach. "Jeżeli stwierdzenie +złota era gazu+ okaże się prawdziwe, to oznacza to pojawienie się dużych ilości tego surowca. W konsekwencji oczekuję, że pojawi się presja na obniżkę cen" - mówił Birol, wskazując, że to właściwie jedyna możliwość znaczącego spadku jakiegoś cen surowca energetycznego, ujęta w raporcie Agencji.

Mówiąc o perspektywach dla Europy Birol stwierdził, że potrzebuje ona dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw, czyli rozwijania technologii gazu niekonwencjonalnego oraz budowy połączeń stałych w kierunku basenu morza kaspijskiego. "Nie możemy zapominać też o Iraku, który posiada potężny potencjał, jeśli chodzi o złoża gazu" - podkreślał główny ekonomista MAE.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane