BitBay na liście ostrzeżeń KNF

KWS
opublikowano: 05-02-2018, 15:42
aktualizacja: 05-02-2018, 15:46

Jedna z największych na świecie giełd kryptowalutowych jest podejrzana o popełnienie przestępstwa.

W poniedziałek na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) trafiła polska giełda kryptowalutowa BitBay. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych) do Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował Urząd KNF.

Bitcoin, monety
Bitcoin, monety
Bloomberg

Jacek Barszczewski z biura prasowego KNF mówi, że sygnały na temat działalności polskiej firmy napływały do komisji różnymi kanałami, m.in. od dziennikarzy. 

Zarejestrowanych firm skupionych wokół wirtualnych walut w Polsce jest więcej.

– Każdy przypadek analizujemy indywidualnie ze względu na różnice, jakie mogą pojawić się w ich modelach biznesowych. W tej chwili nie mogę powiedzieć, czy na liście pojawią się kolejne podmioty – dodaje rzecznik.

Zaskoczenia decyzją KNF nie kryje Sylwester Suszko, prezes giełdy BitBay. O umieszczeniu na liście ostrzeżeń dowiedział się od redakcji „PB”.

– W ciągu godziny nasz dział prawny odniesie się do decyzji KNF – mówi prezes.
Zarejestrowana w Katowicach firma BitBay jest drugą w Europie i szóstą na świecie pod względem obrotów giełdą kryptowalut. Rekordowy obrót, jaki udało jej się wygenerować w ciągu doby, wyniósł 1,5 mld zł.

BitBay prowadzi też biura za granicą, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach i Amsterdamie. Firma zatrudnia ponad 100 osób, z czego 40 w Polsce.

Co ciekawe, na cztery godziny przed podaniem przez KNF informacji o wpisaniu spółki na listę ostrzeżeń BiBay opublikował taki o to komunikat:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KWS

Polecane