Bitmarket zmienia właściciela

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

IQ Partners inwestuje w spółkę Gyptrade, aby zarabiać na blockchainie. Ryzykowną transakcję skrupulatnie zabezpiecza

Giełdowy fundusz IQ Partnes przejmuje Gyptrade, estońskiego właściciela BitMarketu — giełdy kryptowalut. W czwartek popołudniu spółki podpisały umowę sprzedaży pełnego pakietu udziałów za 2,5 tys. EUR, finalizując tym samy dziewięciomiesięczne rozmowy. Ponadto IQ Patners zapłaci Marcinowi Aszkiełowiczowi, właścicielowi Gyptrade, 7,5 mln zł w formie warrantów, pod warunkiem, że spółka w okresie od października 2018 r. do września 2019 r. osiągnie 15 mln zł zysku brutto z działalności kryptogiełdy. Co więcej, były właściciel ponownie wejdzie do zarządu Gyptrade, obejmując 10 proc. akcji spółki.

ZMIANA STRATEGII:
ZMIANA STRATEGII:
IQ Partners, w którym prezesem jest Maciej Hazubski, a wiceprezesem Wojciech Przyłęcki, zaczyna swoją przygodę z blockchainem i kryptowalutami. Zarząd wierzy, że zarobi na nich krocie.
Fot. Marek Wiśniewski

Nowa strategia

IQ Partners liczy na zyski i zabezpiecza się.

— BitMarket jest dochodowym biznesem. Obecnie nie jesteśmy w stanie zaprezentować jakichkolwiek prognoz dotyczących zwrotu z inwestycji, ponieważ rynek kryptowalut jest za bardzo zmienny. Kupiliśmy spółkę z myślą o długoterminowym czerpaniu z zysków z jej działalności i dzielenia się nim z naszymi akcjonariuszami. Zdając sobie sprawę z tego, że inwestycja jest ryzykowna zabezpieczyliśmy transakcję warrantami, wypłaconymi proporcjonalnie do osiągniętego w określonym czasie zysku przez giełdę — mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

Nie dowiedzieliśmy się, na ile rentowny jest kryptobiznes Gyptrade — firma nie podaje do publicznej wiadomości raportów finansowych. Informacją nie chcieli podzielić się także jej nowi właściciele. Zakup BitMarketu to pierwszy na drodze do realizacji celów kreślonych w nowej strategii IQ Partners. Jak mówił w marcu tego roku „PB” Maciej Hazubski, spółka jest w fazie przekształcania się z funduszu venture capital w holding skupiający graczy z branży fintech. Szansy dynamicznego rozwoju zarząd IQ Partnes upatruje w technologii blockchain.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Posiadanie własnego protokołu blockchain pozwoli nam wejść na rynek z komercyjnymi rozwiązaniami blockchainowymi, skierowanymi m.in. do branży finansowej, ubezpieczeniowej, logistycznej i medycznej. Pomysłów mamy wiele, jest jednak za wcześnie, aby się nimi chwalić. Wyzwaniem będzie dla nas dostosowanie się do wymogów regulacyjnych — tłumaczy Wojciech Przyłęcki, wiceprezes IQ Partners.

Stworzenie protokołu blockchainowego, powiązanego z funkcjonalną kryptowalutą, jest elementem kontraktu zawartego pomiędzy IQ Partners a Marcinem Aszkiełowiczem, który jest udziałowcem Ozzy Pride. Spółka już rozpoczęła prace nad protokołem kryptowalutowym — ma przedprodukcyjną wersję alfa.

Zdaniem Wojciecha Przyłęckiego, rozwiązanie może mieć istotny wpływ wyniki osiągane przez Gypetrade, dlatego IQ Partners zastrzegło sobie pierwszeństwo odkupienia 80 proc. udziałów w spółce za 10 mln zł do końca maja 2020 r.

Technologia przyszłości?

Trzy lata temu Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało raport o megatrendach nadchodzących lat, wśród których znalazł się także blockchain. WEF przewidywało wówczas, że technologia ta trafi do głównego nurtu najpóźniej w 2027 r. Zastosowanie będzie znacznie szersze niż jako nośnik kryptowalut — np. w nieruchomościach, jako rejestr aktów własności, czy finansach, jako nośnik inteligentnych kontraktów zawieranych na odległość, czy baza do przechowywania dokonywanych transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane