Biura coraz tańsze Cięcie kosztów Coraz mniejsza podaż

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 18-08-2009, 00:00

Przybywa nie wynajętej powierzchni biurowej, więc spadają czynsze. Najemcy zacierają ręce.

Przybywa nie wynajętej powierzchni biurowej, więc spadają czynsze. Najemcy zacierają ręce.

Według najnowszego raportu "Krótkoterminowy cykl zmiany czynszów w Europie — II kwartał 2009 r.", opublikowanego przez Jones Lang LaSalle, stawki czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe w całej Europie spadły w minionym kwartale o 4,6 proc. Teraz są średnio o 15,4 proc. niższe niż w drugim kwartale 2008 roku.

Cięcie kosztów

Spośród 24 europejskich krajów największe spadki stawek czynszów, bo aż o 30 proc., odnotowano w Moskwie. Za nią plasują się: Dublin ze średnimi obniżkami na poziomie 18 proc. i Madryt z 10 proc. spadkami cen. W sumie odsetek niewynajętej powierzchni biurowej w Europie wzrósł już do 9,3 proc.

— Znacząca część najemców w Europie wciąż zmniejsza zatrudnienie i szuka sposobów obniżenia kosztów związanych z relokacją. Niektórzy najemcy wykorzystują obecną sytuację na rynku i zabezpieczają dla siebie powierzchnie biurowe o wysokich standardach i w lepszych lokalizacjach, ale popyt na powierzchnie biurowe w całej Europie wciąż jest niski — wyjaśnia Chris Staveley, dyrektor zespołu ds. transakcji transgranicznych w Jones Lang LaSalle.

Coraz mniejsza podaż

W drugim kwartale 2009 r. poziom wynajmu wzrósł o 9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem — do 2,1 mln mkw. Lecz wciąż jest o 35 proc. poniżej poziomu z drugiego kwartału 2008 r. i prawie o 30 proc. poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.

W Europie Środkowowschodniej poziom wynajmu wzrósł do 0,6 mln mkw. i obecnie jest o 14 proc. powyżej średniej pięcioletniej. Znaczny wzrost wielkości popytu został odnotowany także na większych rynkach Europy Zachodniej, szczególnie w Brukseli (+51 proc.), Madrycie (+46 proc.) i Londynie (+43 proc.). Jednocześnie znacznie zmalała nowa powierzchnia biurowa oddawana do użytku w II kwartale 2009 r.

— Wraz z dodatkowymi 4 mln mkw. powierzchni biurowej, która ma być oddana do użytku w bieżącym roku, oraz popytem utrzymującym się prawdopodobnie na niskim poziomie, wskaźnik powierzchni nie wynajętej będzie nadal wzrastał w ciągu roku i pod jego koniec w Europie może przekroczyć 10 proc. — reasumuje Chris Staveley.

Marta Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Biura coraz tańsze Cięcie kosztów Coraz mniejsza podaż