Biura na nowo

Marek Meissner
opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Corporate wellness wkracza do firm. W naszych warunkach obejmuje głównie usługi medyczne i zdrowego stylu życia, a coraz częściej także styl pracy i aranżację przestrzeni.

Warunki pracy wpływają na produktywność, dobre samopoczucie i motywację. Biorą to sobie do serca zwłaszcza firmy z sektora IT, które inwestują w nowoczesne i ergonomiczne biura, uwzględniając udogodnienia dla pracowników: pokoje gier i rozrywki, siłownie i strefy wellness itp. Ich śladem pójdą inne organizacje, ponieważ przyjazny design, nowoczesne wyposażenie, strefy ciszy i odpoczynku służące „podładowaniu baterii” w ciągu dnia, będą skłaniały kandydatów do składania aplikacji w wybranej firmie.

Corporate wellness wkracza do firm. W naszych warunkach obejmuje głównie usługi medyczne i zdrowego stylu życia, a coraz częściej także styl pracy i aranżację przestrzeni. Na zdjęciu Patrycja Wachowska-Kelly kierownik operacyjny Kliniki Medycyny Wellness i Amerykańskiej w Szpitalu Medicover
Zobacz więcej

Corporate wellness wkracza do firm. W naszych warunkach obejmuje głównie usługi medyczne i zdrowego stylu życia, a coraz częściej także styl pracy i aranżację przestrzeni. Na zdjęciu Patrycja Wachowska-Kelly kierownik operacyjny Kliniki Medycyny Wellness i Amerykańskiej w Szpitalu Medicover FOT. TOMASZ PIKUŁA

Lekarz na czele

Najpopularniejszymi benefitami dla pracowników pozostają prywatna opieka medyczna i karnety fitness. Z drugiej strony, także większość zainteresowanych wymienia je jako najbardziej pożądane. Coraz częściej, mimo dość lekceważącego stosunku polskich pracowników do własnego zdrowia, liczą się też inicjatywy typu corporate wellness. Dla wielu firm inwestycje w takie aktywności są trudne, bowiem dotyczą wielkości nie do końca mierzalnych: zmniejszenia absencji chorobowych, zwłaszcza w czasie epidemii przeziębień, zwiększenia lojalności i pośredniej wydajności pracowników. Rynek tych usług dopiero ostatnio zaczął przyspieszać. Jeszcze w 2016 r., według badań Buck Consultants, profesjonalny program corporate wellness wdrażało w Polsce nieco ponad 3 proc. firm (badaniem objęto 60). Ponad 40 proc. deklarowało wtedy zainteresowanie, co miały potwierdzić pojedyncze inicjatywy proponowane pracownikom.

Obecnie specjaliści HR i zarządzania uważają, że najlepiej, by pracownik sam zdecydował, jakie benefity najbardziej go interesują. Firma określa jedynie budżet na ten cel dla konkretnej osoby: roczny, kwartalny lub miesięczny. Co ciekawe, kiedy zostaje przedstawiona pogłębiona informacja na ten temat, tę opcję wybiera coraz więcej pracowników (więcej kobiet niż mężczyzn).

Szerszy pakiet

Obecnie w polskich firmach mocno się akcentuje kompleksowość programu corporate wellness, stwierdzając, że powinien dotyczyć wszystkich wymiarów życia: fizycznego, mentalnego, emocjonalnego i duchowego. Praktycznie jednak polskie programy corporate wellness największy nacisk kładą na elementy zdrowotne. Są to np. organizowane w biurach masaże, spotkania z fizjoterapeutami czy współfinansowanie zabiegów rehabilitacyjnych dla pracowników. Pakiet wellness jest też szerszy niż pakiet medyczny, obejmuje badania profilaktyczne i ułatwia ich realizację. Jego częścią są także warsztaty, konsultacje i szkolenia z ekspertami, podczas których specjaliści uczą pracowników zasad zdrowego żywienia, działania i radzenia sobie w stresie, a także pokazują, jak stworzyć sobie ergonomiczne miejsce pracy, by nie zaburzało zdrowia.

Osobną częścią tego typu programów jest zdrowa dieta, stąd w firmach dietetyczny i prozdrowotny catering dla pracowników, dania zdrowego żywienia w bufetach i biurowych kantynach oraz „warzywne” lub „owocowe” wtorki czy piątki w pracy, kiedy to zespół na koszt firmy dostaje warzywa lub owoce do własnych bądź współfinansowanych przez spółkę obiadów. Do takiego programu należą też warsztaty kulinarne, podczas których pracownicy uczą się, jak szybko przygotowywać zdrowe dania na biurowy lunch.

Inny model pracy

Wydawałoby się, że elementem mniej istotnym, ale zauważalnym, jest zmiana wystroju biura. Oszczędnościowe open space zaczyna ustępować przestrzeni podzielonej, z salami relaksu, gdzie znajdują się meble umożliwiające odpoczynek, z korytarzami i zakamarkami wypełnionymi prawdziwymi, nie plastikowymi kwiatami doniczkowymi.

Młode pokolenie pracowników lansuje zamiast idei work-life balance jej rozszerzenie znane pod nazwą work-life integration. Opiera się na założeniu, że osiem godzin w firmie nie jest konieczne, pracować można tam, gdzie pracownik czuje się najlepiej — w domu, w biurze, czy w coworkingu. Godziny pracy też się ustala samodzielnie, liczy się tylko, żeby zadanie czy projekt było wykonane na czas. Pracodawca zapewnia w takim modelu środki i klimat do stworzenia i utrzymania zespołu, który wykona projekt jak najlepiej i w terminie. Corporate wellness jest w tym przypadku środkiem do utrzymywania pracowników w dobrym samopoczuciu i ułatwia wykonywanie zadań.

 

Okiem eksperta

SPOJRZENIE HOLISTYCZNE

Patrycja Wachowska-Kelly, kierownik operacyjny Kliniki Medycyny Wellness i Amerykańskiej w Szpitalu Medicover (na zdjęciu)

Rzetelny wywiad lekarski i przeprowadzenie kompleksowych badań diagnostycznych stanowią podstawę działań z pacjentem w Klinice Medycyny Wellness. W standardzie znajdują się m.in. badania laboratoryjne: krwi, rentgen, USG jamy brzusznej — u mężczyzn z uwzględnieniem prostaty i jąder, a u kobiet — dróg rodnych. Sprawdzamy całościowo stan organizmu przy pomocy rezonansu magnetycznego całego ciała (whole body MRI). Wszystkie zlecone badania zostają opisane przez specjalistów, co daje nam możliwość kompleksowego spojrzenia na pacjenta i zlecenie ewentualnej pogłębionej diagnostyki. Łącznie badania i podsumowanie trwają około sześciu godzin. W trakcie podsumowania, które odbywa się tego samego dnia, jesteśmy gotowi omówić z pacjentem około 80 proc. wyników, jednak z uwagi na specyfikę niektórych badań diagnostycznych czas oczekiwania na ich opis jest nieco dłuższy. Przykładem badań, na które oczekujemy, są rezonans całego ciała, tomografia serca — jeżeli była zlecona — i wyniki pozostałych badań, w tym w kierunku boreliozy czy poziomu witaminy D. Po ich otrzymaniu zapraszamy pacjenta na drugie spotkanie w Klinice Medycyny Wellness, podczas którego podsumowujemy całą uzyskaną wiedzę na temat stanu zdrowia, a pacjent otrzymuje raport stanu zdrowia. Nasze spojrzenie jest całościowe, holistyczne. Nie specjalizujemy się tylko w jednej jednostce chorobowej, ale mówimy o całym człowieku i pełnym stanie jego zdrowia. Wśród naszych pacjentów było wielu prezesów firm, którzy później stwierdzili, że znacznie się przyczyniliśmy do tego, jak postrzegają wpływ środowiska pracy na samopoczucie, a co za tym idzie — zmieniliśmy styl pracy w ich firmach. Na próżno szukać tam 6-8-godzinnego siedzenia przy komputerze, zadbano o ergonomię stanowisk pracy, a czas w niej spędzony jest regulowany w taki sposób, by pracownicy mogli zachować work-life balance, co ma wymierny wpływ na ich samopoczucie i efektywność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Meissner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu