PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Biuro pobudza emocje

opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Rozmowa z Anną Szmilewską, Senior Leasing Manager Vastint Poland

Na początku nowego millenium nowoczesny rynek biur bazował na koncepcji open-space. Dziś tego typu rozwiązania są pod ostrzałem krytyki. Dlaczego?

Otwarty plan oznacza bodźce, które rozpraszają uwagę. Wzbudzają stres i niepokój. Rozwiązania tego typu utrudniają pracę szczególnie introwertykom i wbrew swoim pierwotnym założeniom – wcale nie zachęcają do interakcji. Stąd duże organizacje już zmieniają aranżację przestrzeni do pracy.

Czy pracownicy wymagają od swoich pracodawców przearanżowania biur?

Według ankiety Mindspace, globalnego operatora przestrzeni co-workingowych, aż 25 proc. respondentów odrzuciło ofertę pracy, gdyż uważali, że wygląd biura jest niewłaściwy lub brakowało udogodnień. Z kolei badania prowadzone w 2018 r. przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wskazują, że dla 76 proc. osób pomiędzy 18 a 34 rokiem życia wygląd biura wpływa na sposób definiowania atrakcyjności firmy. W sytuacji, gdy wiele podmiotów ma kłopoty z rekrutacją kadry – odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowych to ważna kwestia.

Jakie biuro odzwierciedla dzisiejsze trendy i standardy?

To przestrzeń łącząca nowoczesny design, wysokiej klasy wyposażenie biurowe, świetnie wyposażoną kafeterię z miejscami do wypoczynku oraz integracji pracowników. Dziś biuro jest wizytówką firmy i ważnym narzędziem podczas rekrutacji. Dlatego pracownikowi czas spędzany w biurze nie może się dzisiaj już tylko kojarzyć z pracą, lecz także z przyjemnością przebywania w tym miejscu. W projektowaniu przestrzeni biurowej nadal pojawiają się open-space, ale są to już raczej przestrzenie dla mniejszych grup pracowników, przy których znajdują się również miejsca do cichej pracy czy przestrzenie do prac projektowych. Warto również zwrócić uwagę, że zrównoważone budownictwo przestało być ekstrawagancją deweloperów – staje się powszechnym standardem, który wspiera komercjalizację budynku. Także zarządzanie budynkami nie sprowadza się dziś tylko do nadzoru technicznego nad obiektami.

Zarządca jest dziś gospodarzem, poprzez wydarzenia organizowane dla pracowników budynków ma za zadanie stworzyć zintegrowaną społeczność. I tak np. wspólne dekorowanie pierników, pikniki, turnieje sportowe czy budowanie budek dla ptaków pozwala najemcom na wymianę doświadczeń nie tylko tych biznesowych, często na tego typu spotkania przychodzą bowiem całymi rodzinami. Nowoczesny biurowiec to również dostęp do wszelkich udogodnień i usług dodatkowych. Przykładowo Vastint Poland w ramach programu Hospitality starannie dobiera operatorów punktów usługowych, umożliwiających załatwienie wielu codziennych spraw pracownikom biur. Co roku pracownicy naszych najemców wypełniają ankietę pozwalającą ocenić jakość oferowanych usług i modyfikować je.

W jaki sposób biurowiec może wpłynąć na zdrowie lub samopoczucie pracowników?

Spójrzmy na kompleksy biurowe Business Garden, z których jeden działa w Warszawie, drugi w Poznaniu, a trzeci we Wrocławiu. Wszystkie zapewniają dostęp do ścieżek rowerowych, parkingów i potrzebnych usług, a także mają różne udogodnienia. Ich elementem wspólnym jest również ogród. To miejsce, gdzie każdy pracownik może się zrelaksować albo spędzić czas z innymi i nie tylko – można tu bowiem pracować – przynieść ze sobą laptopa czy zorganizować spotkanie zespołu na świeżym powietrzu. Ogrody w kompleksach biurowców zajmują dużą część powierzchni Dzięki nim budynki zatopione są w zieleni. Na dziedzińcach warszawskiego Business Garden są różnorodne miejsca do odpoczynku: pomosty nad wodą, leżaki czy ławki.

Czy Vastint Poland przewidział w tych projektach również miejsce na sport?

Oczywiście. Ogrody wręcz zachęcają do aktywności fizycznej. W strefach relaksu są boiska do koszykówki czy siatkówki. Można też zagrać w plenerowe szachy, a w Poznaniu dodatkowo skorzystać z boiska do gry w bule. Ponadto wszędzie pracownicy mogą korzystać z bezpłatnego sprzętu sportowego, jak rakietki i lotki do badmintona i piłki.

Czy deweloper może mieć wpływ na integrację pracowników firm, które wynajmują powierzchnię w biurowcu?

W Business Garden stale zapraszamy pracowników naszych najemców do uczestnictwa w różnych inicjatywach. Nasz kalendarz jest wypełniony wydarzeniami zachęcających do społecznej integracji i aktywności. Na początek i koniec sezonu rowerowego organizujemy Bike Days, podczas których można zbadać stan techniczny prywatnych rowerów i dokonać niezbędnych napraw lub konserwacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane