Biznes krytycznie o VAT

JK
11-03-2008, 00:00

Projekt zmian w ustawie nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców — alarmuje Krajowa Izba Gospodarcza.

Projekt zmian w ustawie nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców — alarmuje Krajowa Izba Gospodarcza.

Pod koniec lutego 2008 r. Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Eksperci podatkowi zgodnie uznali, że projekt, choć zawiera kilka korzystnych dla firm propozycji, absolutnie nie idzie w kierunku gruntownej naprawy wadliwego systemu vatowskiego, co było jedną z przedwyborczych obietnic Platformy Obywatelskiej. Podobnie zareagowały Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) oraz Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP). KIG przyjmuje projekt MF z niepo- kojem, zaś KPP dyplomatycznie mówi, że nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z VAT. A to oznacza, że projekt nie daje szans na gruntowną reformę za- bagnionego systemu podatkowego.

KIG wskazuje, że propozycja MF nie zawiera wielu pozytywnych rozwiązań, które znalazły się w nowelizacji ustawy przyjętej w poprzedniej kadencji Sejmu przez komisję finansów.

— Wystarczy tu wymienić projekt wprowadzenia ryczałtu VAT dla najmniejszych firm. Błędem jest też likwidacja zwolnienia z podatku sprzedaży towarów używanych, czyli np. samochodów użytkowanych co najmniej przez pół roku — mówi Andrzej Arendarski, prezes KIG.

Skrytykował też dalsze utrzymywanie braku możliwości odliczania VAT od paliw dla samochodów osobowych używanych w firmach oraz znaczne ograniczenie odliczania VAT od zakupu takich pojazdów.

KPP ma jednak nadzieję, że będzie to pierwszy krok na drodze do konkurencyjności polskiego systemu podatkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biznes krytycznie o VAT