Biznes nie chce ozusowania umów o dzieło

opublikowano: 23-03-2021, 13:56

Business Centre Club (BCC) przeprowadził wśród swoich członków ankietę na temat rządowych przymiarek do obłożenia umów o dzieło składkami na ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe).

- Powrót do pomysłu pełnego oskładkowania wszystkich umów w czasie epidemii, kiedy przedsiębiorcy walczą o utrzymanie miejsc pracy, wydaje się zaskakującą koncepcją. To rozwiązanie zwiększy koszty zatrudnienia, a na takie obciążenia wielu pracodawców nie jest i nie będzie gotowych w najbliższych miesiącach. Może to również doprowadzić do wzrostu bezrobocia – ostrzega Dorota Dula, ekspertka BCC.

Dodaje, że oskładkowanie umów o dzieło spowoduje też obniżenie wynagrodzeń netto. Przedsiębiorców bulwersuje także fakt, że pobrane składki zusowskie od umów o dzieło nie nie będą uwzględniane w podstawie przyszłej emerytury ubezpieczonych.

79,2 proc. - taki odsetek firm ankietowanych przez BCC przyznaje, że stosuje u siebie umowy o prace oraz umowy cywilnoprawne

84,2 proc. - tylu badanych przedsiębiorców jest przeciwko ozusowaniu umów o dzieło

73,7 proc. - tylu ankietowanych twierdzi, że ozusowanie umów o dzieło powiększy szarą strefę

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane