Biznes: podwyżka akcyzy załamie rynek

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Organizacje branżowe krytykują nagłą i drastyczną podwyżkę akcyzy na papierosy i alkohol. Błędy wytyka też Biuro Legislacyjne Senatu.

Dziś senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zajmie się rządowym projektem podniesienia od 1 stycznia 2020 r. o 10 proc. stawek akcyzy na napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe (także na tzw. wyroby nowatorskie). Projekt został niespodziewanie przyjęty przez Radę Ministrów 14 listopada i uchwalony przez Sejm 21 listopada. Pilne potrzeby finansowe budżetu państwa na realizację obietnic wyborczych PiS spowodowały, że projekt nie został przekazany do konsultacji społecznych ani uzgodnień międzyresortowych.

Teraz do Senatu napływają opinie organizacji branżowych, które są zaskoczone tak wysoką podwyżką akcyzy (rząd wcześniej informował, ze wyniesie ona 3 proc.). Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, alarmuje, że „podwyżka akcyzy o 10 proc. spowoduje wzrost cen piwa, spadek sprzedaży, niższe od zakładanych wpływy budżetowe oraz ryzyko utraty miejsc pracy”. Jego zdaniem na skutek takiej podwyżki podatku sprzedaż piwa spadnie o 4,7 proc., a wyrobów spirytusowych o 3,9 proc. Kreśli ciemny scenariusz dla branży producentów alkoholu.

„Wiele presji kosztowych skumulowanych w tym samym czasie może doprowadzić do stagnacji, a nawet załamania branży piwowarskiej” – czytamy w jego stanowisku.

Stowarzyszenie Lokalnych Browarów Polskich w swojej opinii wskazało, że zaskoczone jest ekspresowym tempem przyjmowania podwyżki akcyzy oraz jej skalą. Podkreśliło, że branża szykowała się na 3-procentowy wzrost stawki, jaki rząd zapisał w projekcie budżetu na 2020 r., a nie na 10-procentową podwyżkę. Wskazuje też na brak konsultacji projektu z przedstawicielami organizacji branżowych. Branża tytoniowa również spodziewa się najgorszego.

„Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe o 10 proc. doprowadzi do drastycznego podwyższenia cen, spowoduje odpływ konsumentów do szarej strefy” – pisze w swej opinii Piotr Szafrański, dyrektor biura zarządu Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Przemysław Noworyta, dyrektor biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu, również ostrzega, że „tak duża podwyżkapodatku akcyzowego będzie skutkować znacznym wzrostem szarej strefy w obrocie wyrobami tytoniowymi, a w konsekwencji zwiększeniem przestępczości oraz ograniczeniem dochodów budżetowych z tego podatku”. Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, twierdzi, że pomysł rządu „stanowić będzie kolejne uderzenie w polskich producentów tytoniu do palenia”. Apeluje o zaprzestanie dalszych prac nad projektem.

Piotr Zieliński, prezes Stowarzyszenia Obrony Praw Przedsiębiorców, ostrzega, że „wprowadzenie tak wysokiego podatku na płyny do papierosówelektronicznych będzie skutkować wyeliminowaniem z rynku legalnie działających przedsiębiorców, powstaniem szarej strefy i stosowaniem przez konsumentów produktów niewiadomego pochodzenia”.

Podkreśla, że to uderzenie w małe i średnie polskie firmy. Projekt ocenił także Szymon Giderewicz, główny legislator z Biura Legislacyjnego Senatu. Zarzucił projektodawcom, że zbyt krótkie vacatio legis mogłoby być niezgodne z zasadami konstytucyjnymi. Wytknął także pominięcie konsultacji publicznych projektu. Rząd liczy, że podwyżka akcyzy przysporzy budżetowi 1,3 mld zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane