Biznes przeciw powiatowym spółkom

JK
opublikowano: 19-01-2010, 00:00

Organizacje biznesowe

Organizacje biznesowe

krytykują projekt

pozwalający powiatom

i województwom

na prowadzenie firm.

Senatorzy Platformy Obywatelskiej (PO) wpadli na pomysł powiększenia liczby firm w Polsce. Chcą umożliwić powiatom i województwom tworzenie spółek i prowadzenie działalności gospodarczej.

O sprawie pisał wczorajszy "Dziennik Gazeta Prawna", wskazując że to projekt senacki. To dopiero propozycja senatorów klubu PO, którzy chcą nowelizacji ustawy o gospodarce komunalnej. Celem jest zrównanie powiatów i województw z gminami w zakresie prawa do tworzenia spółek kapitałowych oraz nabywania udziałów czy akcji w takich spółkach. Powiaty i województwa będą mogły prowadzić działalność gospodarczą, wykraczającą poza zadania z zakresu użyteczności publicznej. Musi ona jednak mieścić się w ramach tzw. zadań własnych.

Samorządowcy popierają projekt.

— Jestem za. Dlaczego tylko gminy mogą prowadzić działalność gospodarczą? Nasz powiat chętnie prowadziłby działalność w zakresie np. utrzymywania porządku na drogach powiatowych czy tworzenia projektów pobudzających lokalną przedsiębiorczość — mówi Robert Godek, starosta strzyżowski, wiceprezes Związku Powiatów Polskich (ZPP).

Podobnego zdania jest starosta giżycki.

— Z zadowoleniem przyjmuję ten projekt. Powiaty i województwa także powinny komercyjnie wchodzić w stosunki gospodarcze. U nas moglibyśmy np. tworzyć spółki centra kształcenia praktycznego — mówi Wacław Strażewicz.

Pomysł nie podoba się organizacjom biznesowym.

— Takie rozwiązanie nie jest potrzebne i nie będzie efektywne w praktyce. Widocznie PO szykuje się już do wyborów samorządowych — kwituje Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Uważa, że trzeba poprawiać współpracę gmin z firmami.

— Nie ma sensu tworzenie nowych bytów. Może to doprowadzić do zaburzenia wolnej konkurencji na rynkach lokalnych — mówi ekspertka PKPP.

Takie same obawy ma Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

— Już dziś podmioty samorządowe korzystają z preferencji przy przetargach. Propozycje PO mogą jeszcze bardziej je uprzywilejować kosztem normalnych firm. Ponadto uważam, że spółki samorządowe wykonują swoje zadania drożej — mówi Adam Ambrozik.

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, ma radykalne antidotum.

— Uważamy, że zarówno państwo, jak i samorządy w ogóle nie powinny móc prowadzić działalności gospodarczej — uważa szef BCC.

Wiceprezes ZPP uspokaja.

— Spółki powiatowe czy wojewódzkie prowadziłyby działalność gospodarczą tylko w tych obszarach, które nie cieszą się zainteresowaniem prywatnego biznesu — mówi Robert Godek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu