Biznes spróbuje naprawić podatki

Jarosław Królak
31-01-2005, 00:00

PKPP Lewiatan obiecuje wziąć na pierwszy ogień VAT i CIT. Owoce pracy ekspertów zobaczy nowy gabinet. Pewnie z udziałem Platformy Obywatelskiej.

Pracodawcy przystąpili do samodzielnego opracowania propozycji zmian w ustawach podatkowych. Projekty eliminacji ewidentnych barier mają być gotowe w ciągu kilku miesięcy. Ale zobaczy je dopiero przyszły rząd.

Jeśli nie rząd...

— Nasi eksperci podatkowi przystąpili do wyławiania przepisów kwalifikujących się do pilnej zmiany. Oczekujemy też sugestii i wskazówek od przedsiębiorców. Drugim etapem będzie przygotowanie propozycji nowelizacji. Projekty przedstawimy Radzie Ministrów. Jeżeli rząd nie zechce ich przyjąć, to będziemy przekonywać posłów — informuje Rafał Iniewski, szef biura prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Jednocześnie dodaje, że projekty te zostaną zaprezentowane już nowemu rządowi. Co prawda obecny Sejm zajmuje się nowelizacją ustawy o VAT, ale, zdaniem Rafała Iniewskiego, jest ona niewystarczająca.

— Rada Przedsiębiorczości popiera tę inicjatywę. Oczywiście nie ma sensu tych projektów przedstawiać obecnemu gabinetowi. Nie ma bowiem woli politycznej do takich reform. Wystarczy popatrzeć, jak rozmontowano plan Hausnera. Jest duża nadzieja, że wolę polityczną do naprawy ustaw podatkowych będą miały przyszły rząd i parlament. Oby tylko nie okazała się ona płonna — mówi Hubert Janiszewski, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, przewodniczącej Radzie Przedsiębiorczości.

Wygląda więc na to, że rozpoczyna się biznesowa gra „pod” Platformę Obywatelską, która prowadzi w sondażach wyborczych.

Głównie CIT i VAT

Nad projektami naprawy złych przepisów pracuje utworzona niedawno 53-osobowa Rada Podatkowa PKPP. W jej skład wchodzą menedżerowie odpowiedzialni za podatki w dużych i znanych firmach doradczych. Utworzono już grupy robocze ds. VAT, akcyzy, ceł, podatków dochodowych (CIT) i cen transferowych. Eksperci napiszą projekty nowelizacji ustaw o VAT i CIT.

— Skupimy się na tych dwóch podatkach. Te regulacje wymagają bowiem pilnych modyfikacji i tego oczekują przedsiębiorcy. Nie będziemy proponować zmian stawek, lecz wyrzucenie przepisów niejasnych oraz zwiększających tzw. koszty obsługi podatków — mówi ekspert PKPP.

Dlaczego nie zrobi tego rząd?

— Politycy nie uznają przedsiębiorców za grupę istotną dla państwa. Rząd nie może zapominać, że kondycja gospodarki i miejsca pracy zależą od firm. A barier jest za dużo — dodaje Rafał Iniewski.

Punktem wyjścia do prac nad nowelizacjami jest tzw. czarna lista barier. Liczy ona około 100 regulacji. Jej pierwsza dwudziestka to właśnie największe buble z ustaw o VAT i o CIT.

— Koniecznie trzeba coś z tym zrobić. Tak dalej być nie może — podsumowuje Mirosław Barszcz, doradca podatkowy i szef zespołu ds. naprawy VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biznes spróbuje naprawić podatki