Czytasz dzięki

Biznes w nowych czasach

  • Materiał partnera
opublikowano: 18-06-2020, 14:07

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku pracy, finansów, inwestycji, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowali do działania?

- Bez wątpienia wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do zawirowań, które obserwujemy także na rynku pracy. Obok branż, które bardzo ucierpiały z powodu lockdownu, takich jak turystyka, gastronomia, beauty są również sektory, którym obecna sytuacja dała impuls do jeszcze szybszego rozwoju. Mam tu na myśli m.in. branże e-commerce, kurierską czy też szeroko pojętych nowych technologii. Pandemia pokazała, jak ważny jest rozwój technologii cyfrowych. To one pozwoliły nam przetrwać ten czas, dostosować się do nowych okoliczności. Trudno sobie wyobrazić, jak funkcjonowalibyśmy bez Internetu, aplikacji mobilnych, możliwości zdalnego kontaktu. Po pandemii będziemy funkcjonować w zmienionym świecie. Chodzi mi nie tylko o  wymiar techniczno-organizacyjny, ale również  ludzki. Wiele usług przeniesie się do świata wirtualnego. Już teraz widać, jak duże możliwości daje np. telemedycyna. Gdy dołożymy do tego jeszcze takie technologie, jak wirtualna  i poszerzona rzeczywistość, to okaże się, że lista nowych profesji jest bardzo długa. Jeśli chodzi o branżę finansową, to zapotrzebowanie na kompetentnych pracowników utrzymuje się na stałym poziomie. Pracy i obowiązków nie ubywa, pojawiają się nowe wyzwania związane m.in. z walką z gospodarczymi następstwami pandemii i lockdownu - mówi Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI partnera merytorycznego debaty: „Zarządzanie w czasach pandemii”.

Wyświetl galerię [1/4]

Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI partnera merytorycznego debaty: „Zarządzanie w czasach pandemii”

Optymistycznie patrzy w przyszłość także dyrektor generalna StepStone.pl Hanna Hieronimczuk.

- Wszystko wskazuje na, że najgorszy okres mamy już za sobą. Najtrudniejsze miesiące, to kwiecień i maj. Wszyscy po raz pierwszy znaleźni się w sytuacji całkowitego lockdown gospodarki. Firmy reagowały natychmiastowo, zamrażając budżety, nie tylko na rekrutacje. Obecnie powoli wracamy do nowej normalności. Rynek pracy zmieni się, zmniejszy się zapotrzebowanie na pracowników turystyki, gastronomii. Natomiast w innych branżach potrzeby rekrutacyjne będą rosły. Mam tu na myśli  IT, transport, logistykę, opakowania i FMCG, e-commerce, oraz większość stanowisk blue collar job – mówi Hanna Hieronimczuk.

A jak usługi finansowe odnajdują się w nowej rzeczywistości? Co się zmieniło?

- Mówiąc w skrócie, jeszcze rzadziej chodzimy do banków i częściej korzystamy z aplikacji internetowych. To dobrze dla wszystkich. Instytucje finansowe będą mogły ograniczyć koszty, a klienci oszczędzają czas i mają dostęp do usług przez 24 godzina na dobę. Pandemia tylko utrwaliła od dawna widoczne trendy. Proszę sobie wyobrazić, że jeszcze kilka lat temu niektórzy przedsiębiorcy jeździli do banków i stali w kolejkach, żeby złożyć przelewy. Korzyści dla gospodarki, wynikające z aktualnie stosowanych rozwiązań są ogromne – przekonuje Grzegorz Szulik, prezes Provema.

Tymczasem Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay ostrzega, że bardzo dużo mówi się o zagrożeniach dla przedsiębiorstw wynikających z epidemii.

- To do nich są skierowane wszystkie programy pomocowe. Tymczasem nie mówi się nic o zagrożeniach dla inwestorów. W związku z emisją ogromnej ilości pieniądza, który trafi bezpośrednio do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, cały czas istnieje niebezpieczeństwo wysokiej inflacji. Wtedy, przy pozostawieniu zerowych stóp procentowych, okazałoby się, że właściciele oszczędności mogą również ponosić straty i koszty walki z kryzysem. Rolą sektora finansowego jest stworzenie produktów, które zabezpieczą inwestorów przed takim niebezpieczeństwem – uważa Paweł Kruszyński.

Wybuch pandemii na pewno był też katalizatorem dla przyśpieszenia digitalizacji sektora finansowego. Poza kilkoma wyjątkami banki i instytucje finansowe raczej niechętnie wcześniej podchodziły do pełnej obsługi online swoich klientów. „

Poza tym przedstawiciel Grupy Assay stwierdza, że poza wspomnianą już postępującą digitalizacją, zmienić się może również ogólne podejście do inwestowania.

- W czasach wysokiej zmienności i niepewności na rynkach inwestorzy zazwyczaj idą w stronę aktywów dających większe poczucie bezpieczeństwa. Tradycyjnym bankom i funduszom inwestycyjnym jest coraz trudniej oferować inwestorom atrakcyjne, gwarantowane stopy zwrotu. Dlatego może nas czekać zwrot w kierunku inwestycji alternatywnych. Być może nie będziemy inwestować w lokaty bankowe, tylko w startupy technologiczne, rynki surowców lub sztuki. Takie inwestycje są związane z większym ryzykiem, więc wymagają wiedzy i doświadczenia. Dlatego będzie wzrastać rola doradców finansowych i alternatywnych spółek inwestycyjnych. Inwestorzy na pewno będą oczekiwać bardziej transparentnych rozwiązań i większego dostępu do informacji – mówi Paweł Kruszyński.

Więcej w debatach wideo: „Przyszłość usług finansowych i inwestycyjnych” oraz „Zarządzanie w czasach pandemii” dostępnych na stronach fundacji WBB i Capital24tv.pl, w których udział wzięli: Hanna Hieronimczuk, dyrektor generalna StepStone.pl, dr hab. prof. AEH Grzegorz Gołębiowski, dziekan studiów ekonomicznych, Włodzimierz Marciński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Przewodniczący Grupy Sterującej Projektem Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo, dr Ada Kostrz-Kostecka, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej, Grzegorz Szulik, prezes PROVEMA, Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay, Emil Andryszczyk, Dyrektor Departament Informatyki I Telekomunikacji Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz Krzysztof Wantoła, prezes SanAero

Partnerem merytorycznym debaty „Zarządzanie w czasach pandemii”
jest PFR TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane