Biznes wiele nie dostał

BMK
opublikowano: 27-12-2006, 00:00

Można było zrobić wiele dobrego dla gospodarki i przedsiębiorców. Politycy woleli jednak zajmować się czym innym.

To była doskonała okazja do przeprowadzenia reform: ograniczenia wydatków socjalnych, zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji publicznej, zmian w systemie podatkowym — tak o dobrej koniunkturze ostatniego roku mówią pracodawcy. Niestety, ta szansa została zmarnowana. Zapowiadane przed wyborami przez PiS zmiany w systemie podatkowym odłożono na lata następne, podobnie jak obniżenie pozapłacowych kosztów pracy. Wydatki socjalne zamiast maleć rosną, a przyjęta niedawno przez rząd „Strategia rozwoju kraju 2007-15” — jak wskazuje Business Centre Club (BCC) — nie zawiera spójnego programu rozwoju gospodarki.

„Także przyjęty przez Sejm budżet konsumuje jedynie rodzące się efekty rozwoju gospodarczego, nie pobudzając jego przyspieszenia. Zwiększa transfery socjalne i wydatki na administrację, ogranicza środki na inwestycje, naukę i innowacyjne technologie” — czytamy w komunikacie BCC.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) zwraca uwagę, że wyniki gospodarki w mijającym roku nie są rezultatem działań rządu, lecz sukcesem polskich firm i ich pracowników. Do rządzących PKPP ma pretensje: że przesunięto termin wejścia w życie tzw. jednego okienka, że nie wprowadzono przepisów o zawieszeniu działalności gospodarczej, że przedsiębiorcy nie będą mieli od początku 2007 r. obiecywanego dostępu do elektronicznej wersji KRS, że odłożono prace nad nowelizacją ustawy o VAT, że według nowej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy jej pracownicy będą mogli kontrolować firmy bez upoważnienia, że ustawa o CBA pozwala przebywać jej pracownikom w firmach nawet 9 miesięcy, że koszty pracy, zamiast spadać, w przyszłym roku wzrosną, że rząd nie rozwiązał problemu wcześniejszych emerytur, że wciąż nie wiemy, kiedy rząd chce wprowadzić Polskę do strefy euro itd., itp.

Na szczęście mimo braku stabilności otoczenia biznesowego i wielkiej politycznej zawieruchy, jaką w mijającym roku nieprzerwanie fundowali nam politycy, przedsiębiorcy robili swoje. Rezultaty ich pracy opisujemy na tych dwóch kolumnach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu