Biznes z Niemcami w przerwie meczu

Magdalena Krukowska
opublikowano: 19-04-2006, 00:00

Podczas gdy niemieckie firmy przenoszą się do Polski, Niemcy zachęcają Polaków do inwestowania u siebie.

Polskich firm handlujących i zakładających spółki w Niemczech jest sporo (pisaliśmy o tym w „PB” 29 marca), ale na ogół ograniczają się do Berlina. Za przyciąganie zagranicznych inwestorów, m.in. z Polski, wzięła się też Dolna Saksonia, drugi co do wielkości kraj związkowy Niemiec, kojarzony m.in. ze światową wystawą Expo 2000.

Centrum dystrybucji

W stolicy tego landu — Hanowerze — odbywają się jedne z najważniejszych imprez targowych na świecie, m.in. CeBIT i przemysłowe Targi Hanowerskie. Władze Dolnej Saksonii oferują też inwestorom pomoc w założeniu firmy i dotarciu do partnerów biznesowych.

— Władze Celle udostępniają na przykład tym, którzy chcą założyć w tym mieście przedstawicielstwo handlowe, biura w specjalnie utworzonych centrach, gdzie opłaty są dużo niższe niż rynkowe. Działa tam już kilkadziesiąt firm i instytucji z Europy Wschodniej. Przez pół roku nie trzeba formalnie zakładać spółki, ale tzw. przedstawicielstwo pod patronatem miasta — wyjaśnia Patrycja Kosta, dyrektor Przedstawicielstwa Dolnej Saksonii w Polsce.

Oferta dotyczy wszelkich branż. Ze względu na centralne położenie landu może zainteresować zwłaszcza firmy chcące sprzedawać swoje produkty w całych Niemczech.

Biznesowy mundial

Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej władze Dolnej Saksonii organizują 20-21 czerwca w Hanowerze spotkanie dla Polaków zainteresowanych założeniem przedstawicielstwa i współpracą z lokalnymi firmami. Przewiduje się m.in. spotkanie z premierem Dolnej Saksonii Christianem Wolffem i lokalnymi sieciami biznesowymi oraz zwiedzanie największej firmy landu — fabryki Volkswagena. Dodatkową atrakcją będzie możliwość kibicowania na trybunie hanowerskiego stadionu Polakom podczas ich meczu eliminacyjnego z Kostaryką.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Trzeba tylko pokryć koszty podróży, ale liczba uczestników jest ograniczona. Zgłoszenia do końca kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Biznes z Niemcami w przerwie meczu