Biznesowe wizy do Arabii Saudyjskiej drożeją o 750 proc.

opublikowano: 21-10-2016, 19:46

Arabia Saudyjska siedmiokrotnie podwyższyła opłaty wizowe dla obcokrajowców chętnych do robienia interesów w tym kraju.

Od października koszt sześciomiesięcznej wizy biznesowej lub wizy pozwalającej na pracę, umożliwiającej wielokrotne przekraczanie granicy, wzrósł z 400 riali do 3000 riali (800 USD). 

Nie brak opinii, że ta decyzja może zaszkodzić gospodarce Arabii Saudyjskiej.

- To niesamowicie krótkowzroczne – powiedział proszący o anonimowość dyplomata z Rijadu. - To oczywiste, że „krwawią” i chcą przerzucić tyle kosztów na obcokrajowców ile się da. To w końcu będzie kosztować ich jednak więcej niż uzyskają z opłat wizowych – dodał.

Podwyższenie opłat wizowych ma być środkiem na poprawę finansów królestwa, którego budżet mocno odczuł spadek wpływów z ropy.

Źródło z branży naftowej określiło decyzję Arabii Saudyjskiej jako „szaleństwo” i „całkowitą pomyłkę”. 

Całkowicie odmienną opinię o podwyżce ma Abdulrahman al-Zamil, były szef Rady Saudyjskich Izb Handlowych. Jego zdaniem, krytyka decyzji jest przesadzona.

- Większość z tych, którzy są zainteresowani naszym rynkiem, stać na zapłacenie takich kwot. To zwykle wielkie firmy  – powiedział. - Saudyjski rynek nie jest specjalnie atrakcyjny dla małych i średnich firm – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu