Biznesowy operator szuka kupca

Katarzyna Latek
opublikowano: 22-07-2010, 00:00

Sprzedaż Exatela zbliża się wielkimi krokami. Jest już doradca. Netia jest chętna, a Dialog też się nie odżegnuje.

Sprzedaż Exatela zbliża się wielkimi krokami. Jest już doradca. Netia jest chętna, a Dialog też się nie odżegnuje.

Dawno zapowiadana sprzedaż operatora należącego do Polskiej Grupy Energetycznej zaczyna nabierać kształtów. Właściciel wybrał PricewaterhouseCoopers Polska na doradcę transakcyjnego przy sprzedaży Exatela, a na doradcę prawnego kancelarię Allen Overy. Doradca transakcyjny ma przygotować optymalną strukturę transakcji, zidentyfikować, pozyskać i przeprowadzić selekcję potencjalnych inwestorów oraz przygotować i zrealizować sprzedaż 95,1 proc. akcji Exatela.

Sprzedaż Exatela jest elementem strategii PGE, zakładającej stopniowe zbywanie aktywów pozaenergetycznych. W kwietniu PGE wybrał doradcę finansowego, który pomaga spółce w przygotowaniu do zbycia udziałów w Polkomtelu.

Exatel ma w tej chwili 1500 klientów biznesowych. Powstał z połączenia dwóch polskich operatorów telekomunikacyjnych (2004 r.) o ponad 10-letniej tradycji: Tel-Energo i Telbanku. Cennym aktywem spółki jest nowoczesna sieć światłowodowa o długości prawie 20 tys. km, i przepustowości 320 Gb/s.

Według Pawła Puchalskiego z DM BZ WBK, nowego właściciela Exatela trzeba typować wyłącznie spośród polskich firm.

— Wątpię, żeby zarówno Exatelem, jak i Dialogiem był zainteresowany ktoś spoza polskiego rynku — mówi analityk.

Netia od dawna nie ukrywa zainteresowania Exatelem.

— Jesteśmy zainteresowani. Jak już informowaliśmy jakiś czas temu, wysłaliśmy do PGE list intencyjny, w którym wyraziliśmy chęć nabycia Exatela. Wydaje się to być podmiot dobrze dopasowany do Netii, a my jesteśmy zainteresowani konsolidacją sektora — powiedział Mirosław Godlewski, prezes Netii.

Konsolidację w strategii ma także Dialog (sam także jest na sprzedaż). Czy mógłby przejąć Exatela?

— Przeprowadziliśmy akwizycje w 2008 i 2009 roku. Kupiliśmy Petrotel i Nyskie Sieci Informatyczne. Cały czas obserwujemy rynek i nadal podtrzymujemy zainteresowanie przejęciami. W ich przypadku decyzje zależą od oferty, zgody naszego właściciela oraz sytuacji — w branży i makroekonomicznej — mówi Przemysław Ziółek z Dialogu.

Teoretycznie firmą dysponującą taką siecią mógłby być zainteresowany także Zygmunt Solorz-Żak, który jeszcze niedawno przez Sferię chciał przejąć Hawe (ma sieć światłowodową wokół Polski). Czy będzie, nie wiadomo.

— Jak dotąd nie prowadziliśmy żadnych rozmów na ten temat — mówi inwestor.

Konsolidację rynku deklarowało wielokrotnie również giełdowe MNI, które kiedyś chciało przejąć Netię. Jednak wczoraj nie udało się nam skontaktować ze spółką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu