Czytasz dzięki

Bizneswoman roku i 100 kobiet biznesu (RANKING)

DI
opublikowano: 13-12-2012, 10:00

Czytelnicy "PB" i pb.pl wybrali - bizneswoman roku została Magdalena Nizik z General Electric.

W środę odbyła się uroczysta gala 100 Kobiet Biznesu (czołówka rankingu niżej), rankingu organizowanego przez "Puls Biznesu". Jego dopełnieniem było głosowanie internautów. Przez kilka tygodni wybieraliście bizneswoman roku  spośród wytypowanych przez redakcję 10 pań, które w mijającym roku szczególnie się wyróżniły w biznesie. Walka była niezwykle zacięta. Ostatecznie zwyciężyła Magdalena Nizik, pokonując Agnieszkę Szpilę (Amorcarat) i Annę Krause (PozLab).

Zobacz więcej

Finalistki rankingu 100 Kobiet Biznesu, fot. T.Raś

 

Magdalena Nizik, dyrektor zarządzająca w GE EDC, kieruje zespołem 1,4 tys. inżynierów, czyniąc z Warszawy ważne centrum badawcze dla koncernu GE, i ściąga tu kolejne projekty. Jak komentuje sukces? Jak do niego doszła?

Na studiach chciałam zostać maklerem albo doradcą inwestycyjnym. Szybko się jednak przekonałam, że niezbędny jest dla mnie kontakt z ludźmi i praca zespołowa. Przed przyjściem do GE pracowałam w finansach i konsultingu. Do GE trafiłam najpierw jako dyrektor finansowy w podatkowej spółce platformowej, a po jakimś czasie – na początku 2004 r. – zostałam członkiem zarządu, a potem dyrektorem części badawczo-rozwojowej GE Company Polska, czyli Engineering Design Center. Obie funkcje sprawuję do dziś.
Firmą zarządzam w sposób partnerski, demokratyczny, angażujący mój zespół. Jest to zresztą styl zarządzania obowiązujący w GE.
Miałam wiele szczęścia, bo nigdy nie natknęłam się na szklany sufit, ale doskonale wiem, że istnieje. To efekt strachu pracodawców przed daniem kobiecie odpowiedzialności, ale źródło jest też w kobietach - w wychowaniu, wzorcach, powielaniu stereotypów. Zdałam sobie sprawę, że kobiety mogą mieć trudniej niż mężczyźni dopiero, gdy usłyszałam o tym kiedyś w pracy, wcześniej zupełnie mi to nie przychodziło do głowy! Moja mama, lekarz, jest współwłaścicielem i członkiem zarządu przedsiębiorstwa medycznego. Nigdy nie widziałam jej w pieleszach domowych, ani nie słyszałam od niej (ani od mojego ojca, też lekarza), że te pielesze mają mieć dla mnie szczególne znaczenie. Przeciwnie - najważniejsza była edukacja, rozwój pasji i udane życie według własnego przepisu.
Za sukces uważam rozbudowę centrum GE Engineering Design Center z ponad 200 inżynierów do ponad 1,400 w 5 lat. Porażek jest wiele:  odchodzący pracownik, niezadowolony zespół lub klient, nieudany projekt. Wszystko to się zdarza.
Nie potrafiłabym pracować bez mojego zespołu - składa się z tych samych od lat szefów i szefowych działów (chociaż grupa stale się powiększa).
W życiu prywatnym jestem szczęśliwą mężatką, Mój mąż Marek jest lekarzem, zajmuje się zaawansowaną technologicznie diagnostyką medyczną. Kochamy zwierzęta, mamy suczkę Gretę.
Moją najważniejszą pasją są podróże. Kierunek to głównie Ameryka Południowa. Druga pasja to dwudziestolecie międzywojenne - historia, sztuka, wzornictwo i literatura. Oprócz tego nauka języków obcych - mówię biegle po angielsku, niemiecku i hiszpańsku. Zasadzam się na rosyjski.
Nie robię dalekich planów, staram się wykorzystać jak najlepiej każdą szansę, każdą chwilę i jeśli mam coś do zrobienia, dać z siebie wszystko. Myślę, że robienie w życiu tego, co nas pasjonuje i pociąga, a nie tego, co wypada, jest kluczem do szczęścia i sukcesu zawodowego. Oczywiście planować trzeba, ale też uważać, by nie ograniczało to kreatywności.



Kryteria ogłoszonego w czwartek rankingu 100 Kobiet Biznesu odpowiadały kryzysowym wyzwaniom. Niezależnie od płci honorujemy ludzi, bo to ich decyzje decydują o losach podmiotów gospodarczych. W punktacji zaś najbardziej cenimy rentowność, będącą sensem każdej działalności gospodarczej. Dlatego po wstępnej ocenie ogólnej sytuacji firm największy wpływ na pozycję menedżerek miała dynamika wzrostu sprzedaży oraz zysku, zanotowana w roku 2011 w stosunku do 2010. Firmy kierowane przez liderki przedsiębiorczości podzielone zostały na dwie kategorie pod względem rocznego przychodu — granicą było 50 mln zł. Dlatego setka to w praktyce dwie równorzędne pięćdziesiątki. Poniżej zamieszczamy zaś czołowe dziesiątki:

 

FIRMY Z PRZYCHODEM POWYŻEJ 50 MLN ZŁ

1. Elwira Dziewa — Autorobot-Strefa, Gliwice

2. Sylwia Mikołajczyk — Petrax, Warszawa

3. Ewa Dzierbunowicz — HaCon, Barlinek

4. Renata Dubieniecka — Janipol Meble, Janikowo

5. Maria Jasińska — Baltima, Gdynia

6. Helga Fischer — Nova Polska, Środa Wielkopolska

7. Felicja Paradowska-Lehnert — KB Folie Polska, Warszawa

8. Barbara Rudnik — Zakład Mleczarski Winnica, Warszawa

9. Ursula Steiner — Dopak, Wrocław

10. Alina Pietrzykowska — Promed, Warszawa

FIRMY Z PRZYCHODEM DO 50 MLN ZŁ

1. Alicja Miloch — Altrans, Oleśnica

2. Bożena Król — Eurotech, Zabrze

3. Elżbieta Peta — Polsteam Shipping Agency, Szczecin

4. Halina Chrzanowska — Mieszkania na sprzedaż Chrzanowscy, Lublin

5. Lidia Głowacka-Michejda — Sam Headhunting, Warszawa

6. Krystyna Wilk — MTL Asco, Pyskowice

7. Hana Kaminskiene — Agrokam, Warszawa

8. Dorota Jarocka — Hitor, Toruń

9. Jadwiga Jendrzyńska — Duraumat Polska, Sypniewo

10. Małgorzata Leitner — Avant Models, Izabelin

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane