Blackout przed posiedzeniem RPP nie dotyczy prezesa i członków zarządu NBP

  • PAP
opublikowano: 06-09-2021, 20:20

Zasada tzw. blackoutu, niewypowiadania się w mediach kilka dni przed i po posiedzeniu RPP, nie dotyczy prezesa NBP i członków zarządu banku centralnego - poinformował NBP na profilu w mediach społecznościowych.

"Zgodnie z pkt. 2 Dobrych praktyk kontaktów z mediami i komunikacji członków RPP z otoczeniem zewnętrznym, stosowana jest zasada utrzymywania blackout period - niewypowiadania się członków Rady do mediów - w okresie 7 dni przed posiedzeniem decyzyjnym RPP na tematy dotyczące bieżącej polityki pieniężnej oraz oceny zjawisk gospodarczych związanych bezpośrednio z realizacją polityki pieniężnej. Należy podnieść, że przywołane Dobre praktyki są - przyjętym przez Radę - dokumentem, który dotyczy członków Rady i jej Przewodniczącego" - podał NBP na portalu LinkedIn.

Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski
Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski

"Odnoszą się (dobre praktyki -PAP) do aktywności tych osób w zakresie komunikacji z otoczeniem zewnętrznym, w tym w szczególności z mediami. Nie dotyczą natomiast (bo nie mogą) aktywności osób będących członkami Zarządu NBP jak również aktywności Prezesa NBP jako organu NBP i Przewodniczącego Zarządu NBP" - dodano.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej NBP w okresie 7 dni przed posiedzeniem decyzyjnym RPP i 2 dni robocze po posiedzeniu obowiązuje tzw. blackout period. W tym okresie członkowie RPP nie wypowiadają się na tematy dotyczące bieżącej polityki pieniężnej oraz oceny zjawisk gospodarczych związanych bezpośrednio z realizacją polityki pieniężnej.

W poniedziałek 6 września PAP Biznes opublikował wywiad z prezesem NBP Adamem Glapińskim. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane