BlackRock: Australia może stracić AAA w grudniu

opublikowano: 07-11-2016, 07:49

Australia już w grudniu może stracić najwyższy rating Standard & Poor’s, ostrzega BlackRock Inc., największy na świecie zarządzający pieniędzmi.

Do obniżenia ratingu Australii może skłonić S&P Global Ratings pogarszająca się sytuacja budżetowa kraju, którego finanse w dużym stopniu zależą od eksportu surowców. Co gorsza, australijski parlament jest niechętny ograniczeniom wydatków budżetowych. Od 2008 roku Australia ma deficyt budżetowy i do 2021 roku raczej nie będzie w stanie osiągnąć nadwyżki. Lipcowe wybory w Australii nie poprawiły sytuacji, co skłoniło S&P do obniżenia perspektywy kraju do „negatywnej”.

- Rządy Australii seryjnie zawodzą – powiedział Stephen Miller z biura BlackRock w Sydney. – Jeśli tak nadal będzie, cierpliwość agencji ratingowych może się skończyć. Były pozytywne wydarzenia w okresie ostatnich sześciu miesięcy, ale myślę, że za mało i zbyt skromne – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu