BlackRock: Chiny raczej nie skorzystają z „opcji nuklearnej” w wojnie z USA

opublikowano: 14-05-2019, 14:29

Chiny dysponują „opcją nuklearną” w konflikcie z USA w postaci wielkiego zasobu amerykańskich obligacji. Ich wyprzedaż spowodowałaby wzrost stopy procentowej w USA, co mogłoby mocno zaszkodzić największej gospodarce świata.

Prawdopodobieństwo skorzystania z tej opcji jest bardzo małe, ocenia Neeraj Seth, szef rynku kredytu w Azji z BlackRock. Zwrócił uwagę, że gdyby w Pekinie rozważano możliwość zamiany obligacji USA na papiery innego państwa, to nie ma na rynku dostatecznie dużo papierów odpowiedniej „jakości”. Podkreślił, że z punktu widzenia gospodarki wschodzącej, obligacje USA pozostają „najbardziej dochodowym i wolnym od ryzyka aktywem”.

Chiny mają wciąż 1,13 bln USD długu USA, a w okresie ostatnich 12 miesięcy, pomimo konfliktu handlowego, ich stan posiadania zmniejszył się tylko o 46 mld USD.

Seth wskazał, że choć kuszące dla Chin może wydawać się osłabianie własnej waluty, jako broni w konflikcie, to nie jest to łatwa decyzja.

- Ważne jest, aby zauważyć, że wojna walutowa w obecnym scenariuszu nie byłaby pozytywna dla nikogo – podkreślił.

Choć słabszy wobec dolara juan uczyniłby atrakcyjniejszym chiński eksport, to mógłby jednocześnie uruchomić odpływ kapitału z kraju i spowodować wzrost kosztów importu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy