BlackRock: giełdom wystarczy wzrost PKB w USA o 2 proc.

Bob Doll
opublikowano: 10-09-2010, 00:00

Bob Doll

wiceprezes BlackRock, strateg inwestycyjny dla rynku akcji

Cenom akcji pomogły ostatnio dobre wyniki spółek. Ostatni kwartał okazał się jednym z najlepszych od kilku lat — niemal 75 proc. spółek opublikowało wyniki lepsze od przewidywanych. Prognozy analityków na resztę 2010 r. także są coraz bardziej optymistyczne, chociaż oczekiwania dotyczące 2011 r. nieco się pogorszyły.

Oprócz coraz lepszej sytuacji na rynkach akcji, obserwujemy również dynamikę na rynku towarowym. Ceny surowców wzrosły od początku czerwca o prawie 15 proc. Trudno jest mi dowodzić, że w obliczu rosnących cen surowców może się załamać chińska gospodarka lub że gospodarka Stanów Zjednoczonych i innych państw rozwiniętych zmierza do drugiego dna recesji. Sądzę natomiast, że ostatnie nieco gorsze dane świadczą jedynie o chwilowym spowolnieniu tempa wzrostu, a nie o tym, że powinniśmy szykować się na powrót recesji.

W mojej ostrożnie optymistycznej ocenie sytuacji uwzględniam jednak ryzyko związane z brakiem istotnej poprawy na rynku nieruchomości w USA, pilną potrzebą obniżenia ogólnego zadłużenia konsumentów, czy widocznego trendu w kierunku wprowadzenia surowszej polityki fiskalnej na wielu rynkach na świecie. Każdy z tych czynników w połączeniu z systemowym ryzykiem niespodziewanych szoków zewnętrznych może doprowadzić do wykolejenia rozpędzonej gospodarki USA. Moim zdaniem, jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Możliwością pojawienia się drugiego dna recesji martwilibyśmy się bardziej, gdyby sektor korporacyjny miał problem z osiąganiem dobrych wyników finansowych, a tak z pewnością nie jest.

Patrząc w przyszłość, mogę powiedzieć, że o ile gospodarka nie wpadnie w recesję, to rynki akcji w Stanach Zjednoczonych z czasem powinny ruszyć w górę. Wzrost gospodarczy o 2 proc. wystarczy do zapewnienia dalszego wzrostu zysków przedsiębiorstw, a to w połączeniu z ciągle atrakcyjnymi wycenami spółek powinno sprzyjać rynkowi akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bob Doll

Polecane