BlackRock: giełdom wystarczy wzrost PKB w USA o 2 proc.

Bob Doll
opublikowano: 10-09-2010, 00:00

Bob Doll

wiceprezes BlackRock, strateg inwestycyjny dla rynku akcji

Cenom akcji pomogły ostatnio dobre wyniki spółek. Ostatni kwartał okazał się jednym z najlepszych od kilku lat — niemal 75 proc. spółek opublikowało wyniki lepsze od przewidywanych. Prognozy analityków na resztę 2010 r. także są coraz bardziej optymistyczne, chociaż oczekiwania dotyczące 2011 r. nieco się pogorszyły.

Oprócz coraz lepszej sytuacji na rynkach akcji, obserwujemy również dynamikę na rynku towarowym. Ceny surowców wzrosły od początku czerwca o prawie 15 proc. Trudno jest mi dowodzić, że w obliczu rosnących cen surowców może się załamać chińska gospodarka lub że gospodarka Stanów Zjednoczonych i innych państw rozwiniętych zmierza do drugiego dna recesji. Sądzę natomiast, że ostatnie nieco gorsze dane świadczą jedynie o chwilowym spowolnieniu tempa wzrostu, a nie o tym, że powinniśmy szykować się na powrót recesji.

W mojej ostrożnie optymistycznej ocenie sytuacji uwzględniam jednak ryzyko związane z brakiem istotnej poprawy na rynku nieruchomości w USA, pilną potrzebą obniżenia ogólnego zadłużenia konsumentów, czy widocznego trendu w kierunku wprowadzenia surowszej polityki fiskalnej na wielu rynkach na świecie. Każdy z tych czynników w połączeniu z systemowym ryzykiem niespodziewanych szoków zewnętrznych może doprowadzić do wykolejenia rozpędzonej gospodarki USA. Moim zdaniem, jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Możliwością pojawienia się drugiego dna recesji martwilibyśmy się bardziej, gdyby sektor korporacyjny miał problem z osiąganiem dobrych wyników finansowych, a tak z pewnością nie jest.

Patrząc w przyszłość, mogę powiedzieć, że o ile gospodarka nie wpadnie w recesję, to rynki akcji w Stanach Zjednoczonych z czasem powinny ruszyć w górę. Wzrost gospodarczy o 2 proc. wystarczy do zapewnienia dalszego wzrostu zysków przedsiębiorstw, a to w połączeniu z ciągle atrakcyjnymi wycenami spółek powinno sprzyjać rynkowi akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bob Doll

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu