BlackRock: rynek błędnie obstawia dalsze działania Fed

Bloomberg, MD
opublikowano: 28-03-2023, 20:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

BlackRock, największy na świecie zarządzający pieniędzmi uważa, że bank centralny USA nadal będzie podwyższał stopy procentowe, a rynek myli się oczekując całkowitej zmiany kierunku polityki monetarnej, informuje Bloomberg.

Amerykański gigant finansowy preferuje obligacje indeksowane o inflację wierząc, że rynek myli się oczekując w niedługim czasie rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w USA z powodu rosnącego ryzyka recesji. Stratedzy BlackRock Investment Institute wskazują, że zarówno Fed jak i inne banki centralne jasno sygnalizowały iż ostatnie perturbacje w sektorze bankowym nie zahamują ich walki z wysoką inflacją.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Nie widzimy obniżek stóp w tym roku. To stary scenariusz, kiedy banki centralne ruszały na pomoc gospodarce kiedy nadchodziła recesja – głosi raport BlackRock. – Dostrzegamy przed nami nową, bardziej zniuansowaną fazę ograniczania inflacji: mniej walki, ale także brak obniżek stóp – dodaje.

Bloomberg zwraca uwagę, że rentowności obligacji USA rosną od pewnego czasu, a rynek znów uwzględnia w cenach podwyżkę stóp o 25 pkt. bazowych w maju. Uwzględnia jednak również ich spadek o 65 pkt. bazowych do końca 2023 roku.

- Uważamy, że Fed mógłby obniżyć stopy tak jak oczekuje rynek tylko wtedy gdyby nastąpiło poważniejsze zmniejszenie dostępu do kredytu i spowodowało dużo większą recesję niż oczekujemy – twierdzą stratedzy BlackRock.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane