BlackRock: rynek zbyt „niedźwiedzio” wycenia obligacje

opublikowano: 18-10-2021, 15:58

Scott Thiel, główny strateg rynku obligacji w BlackRock uważa, że rynek uwzględnia w cenach niewłaściwą ścieżkę podwyżek stóp procentowych przez Fed, bo są oznaki, że wyższa inflacja w USA jest tymczasowa.

- Wierzymy, że ścieżka podwyżek stóp będzie płytsza niż wynikałoby z obecnej wyceny rynku – powiedział Thiel.

Stratedzy BlackRock oczekują, że Fed będzie trzymał się planu podwyższenia stóp dopiero w 2023 roku. Tymczasem rynek pieniężny uwzględnił w cenach podwyżkę o ok. 30 pkt. bazowych do września przyszłego roku.

W poniedziałek rentowność obligacji 10-letnich USA rośnie i przekracza 1,6 proc. W ubiegłym tygodniu rynek obstawiał na 50-50 szansę wzrostu stóp do czerwca, widząc możliwość pierwszej podwyżki stóp już w momencie, a nawet tuż przed, zakończeniem przez Fed redukcji zakupów obligacji.

Thiel uważa jednak, że bank centralny USA będzie mógł nie zwracać uwagi na presje spowodowane przez pandemię.

- Widać gorącą debatę wynikającą z widocznej obecnie wysokiej inflacji. Będzie z nami jeszcze przez jakiś czas. Ale uważamy, że będzie powoli słabła – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane