Blair: Europa będzie wkrótce silniejsza i bardziej zintegrowana

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-02-2006, 22:35

Brytyjski premier Tony Blair w czwartkowym przemówieniu w Oksfordzie wyraził przekonanie, że Europa wkrótce będzie silniejsza i ściślej zintegrowana, a nowe pokolenie europejskich przywódców podziela jego wizję Unii Europejskiej.

Brytyjski premier Tony Blair w czwartkowym przemówieniu w Oksfordzie wyraził przekonanie, że Europa wkrótce będzie silniejsza i ściślej zintegrowana, a nowe pokolenie europejskich przywódców podziela jego wizję Unii Europejskiej.

    "Nie mam wątpliwości, że w najbliższych latach Europa będzie silniejsza i ściślej zintegrowana. To, że Polska, Czechy i kraje bałtyckie entuzjastycznie wstąpiły do UE po ponad 40 latach tyranii (komunistycznej) porównywalnej z faszystowską, o której w swym dzienniku pisała Anne Frank, jest napawającym optymizmem dowodem na to, że historia Europy nie stoi w miejscu, lecz rozwija się w dobrym kierunku" - powiedział Blair w St Anthony's College.

    Blair sądzi, że 2005 rok był dla UE jednym z najtrudniejszych w historii. Traktat konstytucyjny został odrzucony w referendach we Francji i Holandii, w lecie załamały się rokowania budżetowe na tle sporu o brytyjski rabat i subsydia rolne. Budżet został uratowany dopiero w ostatniej chwili w okresie przewodnictwa Londynu w grudniu ub.r. Toczyły się też burzliwe spory w kwestii otwarcia rokowań akcesyjnych z Turcją.

    Zdaniem brytyjskiego premiera te trudne doświadczenia UE ma za sobą. "Europa wyszła z ciemni. U władzy jest nowe pokolenie przywódców. Kształtuje się nowy konsensus wokół najpilniejszych spraw do załatwienia. Debata wciąż przed nami, ale argument za Europą otwartą na świat i reformy bierze górę" - podkreślił.

    W ocenie komentatorów jego uwagi odnosiły się głównie do nowej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Z jej poprzednikiem Gerhardem Schroederem Blairowi nie układała się współpraca. Brytyjski premier liczy też na to, że we Francji w wyniku wyborów dojdzie do władzy nowa ekipa.

    Równocześnie Blair podkreślił, że Europa, jeśli liczy na sukces, musi wykazać, iż odpowiada na potrzeby i wyzwania, przed którymi stoją jej obywatele. Przede wszystkim musi znaleźć na nie odpowiedź polityczną, a następnie dokonać zmian instytucjonalnych, by wcielać tę politykę w życie.

    Globalizacja, nowe zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa i rozszerzenie są - w ocenie Blaira - argumentami za dalszymi reformami, wśród których wskazał na Wspólną Politykę Rolną, która stanowi 40 proc. unijnego budżetu. O Strategii Lizbońskiej powiedział, że nie została zrealizowana, ale "nikt nie kwestionuje, iż jej założenia były słuszne".

    Wśród najpilniejszych kierunków działania wymienił reformę gospodarki (m.in. dyrektywa w sprawie liberalizacji usług), bezpieczeństwo (w tym  kwestia nielegalnej imigracji i przestępczości zorganizowanej), energię (potrzeba wspólnej polityki w sprawie energii) oraz wspólną politykę zagraniczną i obronną.

    "Europa albo stanie się organizacją globalną, albo przegra" - podkreślił brytyjski premier.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane