Blankfein: potencjalna recesja w USA jest wysokim czynnikiem ryzyka

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-05-2022, 13:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Lloyd Blankfein, były szef banku Goldman Sachs ostrzegł, że w amerykańskiej gospodarce istnieje wysokie zagrożenie ze strony potencjalnej recesji. Ryzyko to zwiększać się będzie wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych, informuje Reuters.

Lloyd Blankfein
Lloyd Blankfein
fot. Bloomberg

Emerytowany bankowiec podkreślił, że rozumie działania Rezerwy Federalnej w kontekście walki z nadmiernie wysoką inflacją, jednak zbyt mocne i zbyt szybkie zaostrzenie polityki monetarnej może zdusić ożywienie gospodarcze.

Recesja jest „bardzo, bardzo wysokim czynnikiem ryzyka” – stwierdził Blankfein, który jest „honorowym”, starszym prezesem Goldman Sachs.

W opinii Blankfeina, kroki podejmowane przez Fed i tempo reakcji należy ocenić jako dobre, ale niosące wysokie ryzyko.

Wyzwaniem dla Fed jest wyraźne określenie punktu do jakiego może się posunąć w podwyżkach stóp bez narażania gospodarki na nadmierne wychłodzenie. Fed ma bardzo potężne narzędzia. Ciężko je precyzyjnie dostroić i trudno jest dostrzec ich efekty wystarczająco szybko, aby coś pilnie zmienić, niemniej jednak, wydaje się, że decyzje idą w dobrym kierunku. Najważniejsze, by nie przesadzić – wyjaśnił Blankfein, który był dyrektorem generalnym Goldman Sachs w latach 2006-2018, m.in. w okresie kryzysu finansowego, który skłonił rząd USA do wdrożenia programu ratowania banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane