Czytasz dzięki

Błaszczak: Huta Stalowa Wola to marka i wysoka jakość

  • PAP
opublikowano: 20-05-2018, 15:28
aktualizacja: 20-05-2018, 15:29

Huta Stalowa Wola to firma, marka i wysoka jakość - mówił w niedzielę w Stalowej Woli (Podkarpackie) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w obchodach 80.rocznicy powstania Huty.

Szef MON wskazywał, że Huta Stalowa Wola (HSW) wytwarza na rzecz Wojska Polskiego "świetne produkty", które uzyskują "najlepsze opinie" żołnierzy i dowódców. "To są produkty, którymi też szczycimy się za granicą. Huta Stalowa Wola to firma, to marka, to jakość, wysoka jakość" - mówił Błaszczak.

"Kiedy pod koniec marca podpisywałem decyzję o kupnie baterii +Patriot+ dla Wojska Polskiego, w ramach offsetu również znalazły się produkty, które będą powstawać w HSW. To jest ważne, bo to oznacza nowoczesność w polskim programie zbrojeniowym" - podkreślił minister.

Przypomniał, że HSW odegrała także ważną role w latach 80. ubiegłego wieku. "Zarówno w roku 1980 jak 1988 Stalowa Wola była ostoją +Solidarności+. Stalowa Wola zawsze była wierna Polsce. Zawsze była podstawą wokół której organizowały się ugrupowania. Organizowali się ludzie dla których opozycja niepodległościowa była najważniejsza" - podkreślił szef resortu obrony.

Podczas wizyty w Stalowej Woli Błaszczak złożył wieńce przy pomniku twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz krzyżem upamiętniającym strajki z 1988 r. Odznaczył również złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami "Za zasługi dla obronności kraju" pracowników HSW.

Stalowa Wola jest miastem, które w ramach COP zostało zbudowane od podstaw. Powstała wokół huty na terenie Puszczy Sandomierskiej. Decyzję o budowie COP Sejm podjął w lutym 1937 r., a wiosną tego roku ruszyła budowa m.in. zakładów silników lotniczych w Rzeszowie oraz Huty Stalowa Wola. Wtedy powstała większość dużych firm dzisiejszego Podkarpacia, m.in. w branży lotniczej i zbrojeniowej. W ramach COP do 1939 r. zbudowano 51 zakładów przemysłowych, które stworzyły blisko 110 tys. miejsc pracy.

W 1988 r. w HSW związkowcy nieuznawanej przez władze komunistyczne "Solidarności" zorganizowali trzy strajki. Pierwszy wybuchł 29 kwietnia. Jednym z żądań strajkujących było przywrócenie do pracy zwolnionych za działalność w "Solidarności". Kolejny zorganizowano 13 lipca, też dotyczył swobód związkowych. Najdłuższy, trwający 11 dni, rozpoczął się 22 sierpnia. Protestujący mieli tylko jeden postulat - przywrócić legalną działalność NSZZ "S".

Na koniec 2017 roku grupa kapitałowa Huta Stalowa Wola osiągnęła przychody ze sprzedaży wysokości 858 mln zł. W porównaniu do roku poprzedniego kwota jest wyższa o blisko 250 mln zł. Według planów władz HSW, w obecnym roku przychody skonsolidowane całej grupy mają wynieść ok. 1 mld zł.

Zatrudnienie w grupie HSW w 2017 roku wyniosło ponad 1,4 tys. osób i jest to poziom porównywalny z latami poprzednimi.

HSW produkuje m.in. samobieżny moździerz Rak kalibru 120 mm. Jest to pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Innym produktem jest armatohaubica Krab kalibru 155 mm, która wchodzi w skład modułu ogniowego Regina.

W połowie grudnia 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił cztery dywizjonowe moduły ogniowe Regina. Wartość umowy to 4,5 mld zł, jest to największy kontrakt w historii polskiego przemysłu obronnego. W skład modułu wchodzą oprócz armatohaubic, wozy dowodzenia, logistyczne, remontowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane