Błękitny tuńczyk bliski wymarcia

AR
opublikowano: 24-04-2017, 22:00

Międzynarodowe organizacje apelują do rybaków na Pacyfiku o ograniczenie połowów tuńczyka błękitnopłetwego.

Z raportu, do którego dotarł „The Guardian”, wynika, że w Japonii połowy tuńczyka są zbyt intensywne - kraj prawdopodobnie przekroczy międzynarodowe roczne kwoty dwa miesiące wcześniej.

Kraj Kwitnącej Wiśni jest największym na świecie konsumentem ryby z rodziny makrelowatych. Problem w tym, że dziś jest ona znacznie rzadziej spotykana. Szacuje się, że jej populacja w Pacyfiku wynosi obecnie zaledwie 2,6 proc. historycznego maksimum.

— Kilka kolejnych lat takich intensywnych połowów doprowadzi populację pacyficznego tuńczyka błękitnopłetwego do poziomu zagrażającemu przetrwaniu. To niebezpieczeństwo nie tylko dla tych ryb, ale też dla rybaków, którzy dziś żyją z jego połowu — mówi Amanda Nickson, dyrektor ds. ochrony populacji tuńczyka w międzynarodowej organizacji non profit Pew Charitable Trusts. W 2015 r. Japonia i inne kraje z Komisji ds. Rybołówstwa na Zachodnim i Środkowym Pacyfiku zgodziły się zmniejszyć połowy młodych osobników, których waga nie przekracza 30 kg. Japonia nie przestrzega tych limitów — twierdzą ekolodzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Błękitny tuńczyk bliski wymarcia