Blinken: USA nie chcą izolować Chin od globalnej gospodarki

opublikowano: 26-05-2022, 12:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken przedstawi w czwartek od dawna oczekiwaną strategię rządu USA dotyczącą Chin, informuje Reuters.

Szef amerykańskiej dyplomacji ma podkreślić, że celem USA nie jest odcinanie Chin od globalnej gospodarki, ale skłonienie ich do działania zgodnego z międzynarodowymi zasadami.

Antony Blinken, fot. Bloomberg
Antony Blinken, fot. Bloomberg

- Nie chodzi o nową Zimną Wojnę. Nie chodzi o podzielenie świata na sztywne ideologiczne bloki – powiedział dziennikarzom Blinken. – Chodzi o utrzymanie oraz, co równie ważne, rewitalizowanie porządku międzynarodowego w takiej postaci, jaka chroni podstawowe zasady wspierające pokój i dobrobyt od dekad – dodał.

Anonimowy przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział Reutersowi, że szef resortu jasno zadeklaruje, że USA nie zamierzają dążyć do separowania gospodarki Chin zarówno od swojej, jak i globalnej gospodarki.

- Po prostu chcemy mieć pewność, że Chiny grają według tych samych zasad jak wszyscy inni – podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane