Bliskie związki polonusa z ludowcem

DT
14-05-2008, 07:11

Bakoma-Bis to tylko jeden ze wspólnych biznesów Edwarda Mazura i wieloletniego posła i senatora PSL Zbigniewa Komorowskiego.

Interesy zaczęli robić w 1989 r., zakładając Bakomę. Edward Mazur wniósł do spółki gotówkę (100 tys. USD), a Komorowski, późniejszy parlamentarzysta PSL i jeden z najbogatszych Polaków, ziemię i budynki w rodzinnym Elżbietowie. W firmie, potentacie rynku jogurtów działali razem do końca lat 90., kiedy Mazur sprzedał swoje 25 proc. akcji za 130 mln zł francuskiemu koncernowi Danone. Wcześniej, bo w 1991 r., Mazur z Komorowskim i rosyjskim Avtoexportem założyli firmę motoryzacyjną Abexim, znaną z tego, że działała na eksterytorialnych terenach rosyjskich i do jesieni 2006 r. serwisowała samochody należące do WSI.

Także w 1991 r. powstała Bakoma-Bis, której kapitałem Mazur podzielił się z małżeństwem Komorowskich po połowie. Spółka po trzech latach zajęła się produkcją wsadów owocowych do jogurtów, a później też musów owocowych i mrożonek. Jej roczne przychody wynosiły ponad 20 mln zł, a zyski około 1 mln zł. Jednocześnie rósł kapitał (doszedł do 6,4 mln zł) i aktywa, które przekroczyły 30 mln zł.

Było to możliwe także dzięki dofinansowaniu z UE, m.in. na modernizację chłodni z przedakcesyjnego programu SAPARD spółka Mazura i Komorowskich dostała ponad 3 mln zł. Po latach udział Mazura w Bakomie-Bis spadł do 26 proc. Statut spółki sprawiał jednak, że wszystkie kluczowe decyzje wymagały jego zgody. Aż do sprzedaży udziałów w listopadzie 2007 r.

O nią właśnie zapytaliśmy Zbigniewa Komorowskiego. Ten jednak konsekwentnie unika komentowania swoich związków z Mazurem. Jego współpracownicy zapewniają, że „to odległa przeszłość”. Przykład Bakomy-Bis pokazuje jednak, że jeszcze w ubiegłym roku Mazur z Komorowskim byli wspólnikami w interesach.

DT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bliskie związki polonusa z ludowcem