Blisko 1,7 tys. głosów na Kononowicza, gwiazdy YouTube.com

(Tadeusz Stasiuk)
13-11-2006, 15:14

Klip wyborczy Kononowicza umieszczony w internecie obejrzany został do poniedziałku ponad 2,5 mln razy.

Blisko 1,7 tys. osób zagłosowało w niedzielnych wyborach prezydenta Białegostoku na kandydata Krzysztofa Kononowicza. Jego klip wyborczy umieszczony na jednym ze znanych portali internetowych, traktowany przez wielu internautów jako żart, obejrzany został do poniedziałku ponad 2,5 mln razy.

Ubrany we wzorzysty sweter, 43-letni kandydat o wykształceniu zasadniczym, od 12 lat bezrobotny, przedstawia w nim niezbornie swój program, w tym postulaty m.in. "likwidacji alkoholu, papierosów i narkotyków dla młodzieży", otwarcia zakładów pracy "dla młodzieży i dla ludzi", żeby "nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego".

Choć wielu internautów kandydata i jego program traktuje jako żart, w niedzielnych wyborach Kononowicz otrzymał jednak na poważnie 1676 głosów (blisko 1,9 proc.). Miał przedostatni wynik w mieście - wyprzedził kandydata Samoobrony. Pierwsze sondaże, ogłoszone tuż po zamknięciu lokali wyborczych, dawały mu nawet ponad 3-procentowe poparcie.

Socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Andrzej Sadowski uważa, że nie do końca można mówić o happeningu czy folklorze, choć skłania się ku tezie, że chodziło o "jakąś konwencję, nie do końca jeszcze rozpoznaną", którą przyjęli młodzi ludzie głosujący na tego kandydata.

Prof. Sadowski uważa jednak, że nie chodziło o rodzaj protestu, bo to - jego zdaniem - skutkowałoby niższą frekwencją lub głosowaniem na innych kandydatów, mniej zauważonych w wyborach. "To jest raczej żart polityczny, humor stworzony poprzez funkcjonowanie internetu" - powiedział socjolog.

Kononowicz był kandydatem komitetu wyborczego Podlasie XXI Wieku, który wziął też udział w wyborach do Rady Miejskiej Białegostoku. Jego kandydaci otrzymali 635 głosów.

Program wyborczy komitetu w mediach nie był bliżej znany. Wśród jego założycieli jest osoba podejrzana w śledztwie prowadzonym przez białostocką prokuraturę okręgową, m.in. o propagowanie nienawiści na tle narodowościowym. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Blisko 1,7 tys. głosów na Kononowicza, gwiazdy YouTube.com