Blisko połowa studentów chciałaby mieć własną firmę

PAP/DI
opublikowano: 04-04-2017, 09:10
aktualizacja: 04-04-2017, 09:12

Studenci chcieliby prowadzić swoją firmę, ale umysłom ścisłym łatwiej niż humanistycznym utrzymać się na rynku – wynika z obserwacji przedstawicieli Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP).

Mimo że prawie 50 proc. studentów marzy o założeniu własnego przedsiębiorstwa, to tylko ok. 20 proc. z nich próbuje wcielić swój plan w życie i jeszcze w trakcie studiów zaczyna pracować nad własnym biznesem. 

- Studenci, z uwagi na trend start-upowy mówią, że chcieliby rozpoczynać działalność właśnie jako start-upy - mówi dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Sebastian Kolisz.

Jak zauważa, humaniści częściej zakładają firmy, ale w biznesie lepiej radzą sobie umysły ścisłe, techniczne.

- Humaniści często wiedzą, jak założyć firmę i rozumieją aspekty prawne, finansowe, ale czasem mają problem z pomysłem na przynoszący zyski produkt czy usługę. Natomiast umysł ścisły, techniczny, który ma w ręku fach, dobrze radzi sobie na rynku, jednak potrzebuje zachęty do otwarcia własnej działalności i wsparcia w procesach finansowych i prawnych - fachowcowi często dobrze jest na etacie, ale we własnej firmie może zarobić znacznie więcej niż na etacie - wyjaśnia Kolisz.

W jego ocenie najlepszy i najciekawszy start-up mają szanse stworzyć dwie osoby o odmiennym sposobie myślenia i różnych umiejętnościach, np. student uczelni humanistycznej i student uczelni technicznej. Z obserwacji Kolisza wynika również, że "przedsiębiorczość w polskich miastach, szczególnie w ośrodkach akademickich, ma się dobrze", jednak Kraków wyróżnia się na tle innych.

- W Krakowie można zaobserwować różne ciekawe zjawiska artystyczne. Wszyscy większą wagę przykładają tu do kultury. To widać także w start-upach zakładanych pod Wawelem - mówi dyrektor AIP i dodaje, że artyści w zetknięciu z ludźmi o umiejętnościach technicznych i „utalentowanych finansowo”, tworzą bardzo ciekawy start-up, który nie tylko kreuje innowacje, ale i umożliwia zarobkowanie.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to praktyczne szkoły biznesu dla start-upów. Działają w 24 miastach. Obecnie wspomagają rozwój 2 tys. start-upów.

Inkubacja start-upu w AIP oznacza szereg udogodnień takich jak np. zwolnienie ze składek ZUS i podatku CIT. AIP pomaga firmom w obsłudze księgowej i prawnej, a także zapewnia dostęp do pomieszczeń biurowych w całej Polsce. Tworzy także dogodne warunki do poszerzania sieci kontaktów biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Start-upy / Blisko połowa studentów chciałaby mieć własną firmę