Blisko zmiany trendu?

Sebastian Buczek
opublikowano: 22-02-2010, 15:41

sWIG80 jest już blisko szczytu, a WIG20 brakuje 10 proc. do najwyższych poziomów. Rośnie prawdopodobieństwo zmiany trendu - uważa Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Ostatnie dni upływają pod znakiem próby odbicia się cen akcji po przecenie z przełomu stycznia i Blisko zmiany trendu?lutego. Na warszawskiej GPW odbicie jest dość anemiczne, relatywnie słabsze niż na innych rynkach. Cały czas utrzymuje się wyraźna przewaga małych spółek nad dużymi. Indeks sWIG80 jest już blisko szczytu, podczas gdy WIG20 brakuje 10 proc. do najwyższych poziomów.

Głównym pytaniem, jakie należy postawić w tym momencie, jest czy jesteśmy świadkami zmiany średnioterminowego trendu, czy też może już po raz 10 od lutego 2009 r. mieliśmy do czynienia z krótką, techniczną korektą.

Patrząc z perspektywy globalnej, na jednej szali mamy mnóstwo wolnych środków, które chętnie zostałyby zainwestowane przez inwestorów w coś, co da wyższą stopę zwrotu niż w przypadku niskooprocentowanych lokat bankowych lub instrumentów skarbowych. Na drugiej szali natomiast zbiera się coraz więcej problemów, takich jak zacieśnianie polityki pieniężnej w Chinach czy nadmierne zadłużenie i wysokie deficyty budżetowe wielu krajów z Grecją na czele. Która szala przeważy?

Jeśli obecne odbicie w najbliższym czasie nie doprowadzi do pokonania poprzednich szczytów przez giełdowe indeksy, to prawdopodobieństwo zmiany trendu istotnie wzrośnie. Przez jakiś czas możemy mieć nadzieję, że będzie to zmiana z trendu wzrostowego na boczny (wypłaszczenie wykresów różnych indeksów jest już widoczne od dobrych kilku miesięcy). Ewentualne kolejne załamanie i przebicie styczniowo-lutowych dołków oznaczałoby wejście przez rynki w średnioterminowy trend spadkowy. Konkludując, na razie należy uzbroić się w cierpliwość.

Sebastian Buczek
Prezes Quercus TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Buczek

Polecane