Blokada szpitalnych inwestycji

  • Alina Treptow
opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Umowy z NFZ zostaną przesunięte o kolejny rok. To zła wiadomość dla inwestorów — uważają eksperci.

Wczoraj Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z publicznych pieniędzy. Zmiany pozwolą na wydłużenie obecnych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) o kolejny rok — od czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. To zła wiadomość dla przedsiębiorców działających w branży medycznej, a zwłaszcza dla tych, którzy w ciągu ostatnich trzech lat inwestowali w nowe placówki i specjalizacje.

Od kilku lat większość z nich nie miała szansy wystartować po kontrakt z NFZ — ze względu na brak konkursów. Kolejne już przesunięcie kontraktowania zmartwi m.in. Marka Stefańskiego, założyciela Pol-Aquy.

Kilka lat temu zainwestował w spółkę Platinum Hospitals, właściciela Szpitala Sióstr Elżbietanek na warszawskim Mokotowie. Mimo że wyremontowana placówka została otwarta w maju 2013 r., nadal działa bez publicznego kontraktu. Według ekspertów, stracą również szpitale publiczne, które inwestowały w specjalizacje i oddziały.

— Nawet szpitale z kontraktami nie mogą czuć się bezpiecznie. Płatnik, przedłużając „stare” umowy, za każdym razem obniża je o kilkanaście procent — mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych. Taka polityka odstraszy też nowych graczy.

— Jeden z francuskich inwestorów rozważał duże inwestycje na polskim rynku. Nowelizacja to dla niego i innych zagranicznych podmiotów sygnał, że Polska jest zbyt ryzykowna. Jednego dnia ustala się jakieś reguły funkcjonowania systemu, a później się ich nie przestrzega. Jak inwestować w takim otoczeniu? — pyta Andrzej Sokołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu