Blokland: podwyżka stóp blisko, a inwestorzy nie są przygotowani

Inwestorzy nie są do końca przygotowani na podwyżkę stóp przez Fed we wrześniu i zbyt nisko oceniają możliwość kolejnej w grudniu, ostrzega Jeroen Blokland z funduszu Robeco.

- Gospodarka USA nadal rośnie pokazując dobre dane. Myślę, że Fed będzie musiał ruszyć stopy z 0,5 procent w pewnym momencie i to jest prawdopodobnie właściwy czas, aby to zrobić – powiedział Blokland w CNBC.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jego zdaniem, bank centralny USA przepuścił już kilka okazji na podwyższenie stóp. 

- Fed powinien podwyższyć stopy raczej wcześniej niż później – powiedział menedżer zarządzający 300 mld USD aktywów. – Ilość miejsc pracy rośnie powyżej średniej od grudnia. Wynagrodzenia, dochody, wydatki rosną w przyzwoitym tempie. Tak samo ceny detaliczne - dodał

Blokland uważa, że jeśli piątkowy raport z rynku pracy będzie „mocny”, da to argument FOMC do podwyższenia stóp o 25 pkt bazowych do 0,75 proc.

- Musimy wziąć pod uwagę, że te stopy są skrajnie niskie i że Fed szuka ścieżki do stopniowej normalizacji – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Blokland: podwyżka stóp blisko, a inwestorzy nie są przygotowani