Bloomberg: ABB rozważa sprzedaż biznesu urządzeń sieci energetycznych

opublikowano: 24-08-2018, 07:46

Szwajcarski koncern ABB rozważa sprzedaż biznesu urządzeń sieci energetycznych, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

ABB ma rozważać różne opcje z doradcami i choć rada nadzorcza, w tym główny akcjonariusz Investor AB, jest otwarta na propozycje, to formalny proces sprzedaży nie rozpoczął się, twierdzą źródła agencji.  

Zobacz więcej

ABB

Bloomberg

Do ewentualnej sprzedaży biznesu urządzeń sieci energetycznych, który byłby odejściem od planów ogłaszanych przez prezesa Ulricha Spiesshofera, ma zachęcać ABB wzrost jego wartości. Wartość tego biznesu szacowana jest przez Bloomberg Intelligence na 10,2 mld USD, co stanowi ok. 20 proc. kapitalizacji ABB. Dwa lata temu Spiesshofer szacował ją na 4-5 mld USD.

Źródła Bloomberga podkreślają, że ABB może jeszcze zdecydować o wyłączeniu biznesu urządzeń sieci energetycznych do odrębnej spółki, czy nawet o zatrzymaniu go. Twierdzą, że biznes mógłby zainteresować duże fundusze infrastrukturalne, bądź zajmujące się wykupami, a także spółki z Azji, choć mogłyby mieć one problemy natury regulacyjnej. 

Od kilku lat o podział ABB, a szczególnie wydzielenie jego biznesu urządzeń sieci energetycznych walczy akcjonariusz Cevian Capital. Argumentuje, że dzięki pozbyciu się biznesu urządzeń sieci energetycznych ABB mogłoby mocniej skoncentrować się na robotyce i automatyce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu