Bloomberg: Draghi roztrzaskał tarczę, która chroniła Europę Wschodnią

Czwartkowa decyzja EBC zasiała wśród inwestorów niepewność, że łagodzenie polityki w strefie euro ochroni nasz region przed skutkami podwyżki stóp procentowych Fedu, ocenia agencja Bloomberg.

Zobacz więcej

Mario Draghi

Bloomberg

Rynki aktywów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej zareagowały wyprzedażą na powstrzymanie się EBC w czwartek przed zwiększeniem skali programu skupu aktywów oraz mniejszą od części prognoz obniżkę stopy depozytowej. Rentowności polskich obligacji 10-letnich rosną w piątek o 11 punktów bazowych, po tym jak dzień wcześniej zwiększyły się o 17,5 punktu, a w czwartek węgierski forint osłabił się do euro najmocniej od miesiąca. Zdaniem Royal Bank of Scotland rynkom z regionu grozi pogłębienie odpływów kapitału.

- To pierwszy raz, kiedy Mario Draghi zawiódł inwestorów, a to oznacza negatywne konsekwencje dla aktywów z Europy Środkowej i Wschodniej – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Gabor Ambrus, ekonomista Royal Bank of Scotland.

Dla inwestorów, którzy kupowali aktywa z regionu, to o tyle niekorzystne, że właśnie oczekiwania na dodatkową płynność z EBC stały za zwyżkami cen obligacji w ostatnich miesiącach, a do posiedzenia Fedu, na którym może dojść do pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp, pozostały już niespełna dwa tygodnie. Zdaniem Gabora Ambrusa może dojść do odwracania tzw. pozycji carry-trade, polegających na kupowaniu aktywów na rynkach wschodzących za kredyty zaciągnięte w euro. Dlatego specjalista zaleca chociażby sprzedawanie forinta za euro, wzkazując na 1,9-procentowy potencjał osłabienia węgierskiej waluty. Bardziej optymistycznie nastawione są jednak szwedzka grupa finansowa SEB oraz niemiecki Landesbank Berlin.

- Wyprzedaż potrwa jeszcze parę dni, ale nie będzie już taka gwałtowna. EBC utrzymuje gołębie nastawienie, choć nie tak gołębie jak wcześniej – powiedział Bloombergowi Per Hammarlund, główny strateg SEB na rynki wschodzące.

- Straty zostaną odrobione, jeżeli na grudniowym posiedzeniu Fed nie popełni błędu i zakomunikuje podwyżkę stóp procentowych w sprzyjający inwestorom sposób – dodawał Lutz Roehmeyer, dyrektor w dziale zarządzania aktywami Landesbanku Berlin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bloomberg: Draghi roztrzaskał tarczę, która chroniła Europę Wschodnią