Bloomberg: Marne szanse Putina na kolejny kontrakt z Chinami

Gospodarczy zwrot Rosji w stronę Chin czeka największa do tej pory próba, donosi agencja Bloomberg.

Władimir Putin
Zobacz więcej

Władimir Putin Bloomberg

Władimir Putin ma niewielkie szanse na podpisanie w czasie jego przyszłotygodniowej wizyty w Pekinie drugiego kontraktu gazowego. Wprawdzie Gazprom twierdzi, że rozmowy między oboma partnerami idą w dobrym kierunku, to jednak szereg czynników sprawia, że Chiny nie spieszą się do zawarcia porozumienia, które uczyniłoby z nich największego klienta rosyjskiego potentata gazowego. W ciągu roku ceny ropy spadły o 50 proc., spowolnienie gospodarki Państwa Środka pogłębia się, a do tego dochodzą komplikacje związane z prowadzoną tam kampanią antykorupcyjną.

- To nie są warunki, w których Chiny czułyby się komfortowo, zawierając kolejny kontrakt gazowy – zauważał w rozmowie z Bloombergiem Keun-Wook Paik, specjalista think-tanku Oxford Institute for Energy Studies.

Chiny zmagają się z nadwyżką mocy produkcyjnych w sektorze przemysłowym, skutkami wyhamowania inwestycji w sektorze nieruchomości, ogromnymi wahaniami notowań na rynku kapitałowym oraz karuzelą stanowisk we władzach najważniejszych spółek paliwowych. Według Aleksandra Gabujewa z instytutu Carnegie Moscow Center nowi menedżerowie niechętnie będą podejmować decyzje obarczone ryzykiem.

- Umowy z Rosją należą do ryzykownych, zważywszy na nałożone na kraj sankcje, dewaluację rubla i ciągłe zmiany w systemie podatkowym – oceniał Aleksander Gabujew.

Choć dobre relacje polityczne z Moskwą są ważne dla Pekinu, to jednak w celu ich utrzymania Chińczycy nie poświęcą interesów gospodarczych, dodaje ekspert. W listopadzie Rosja i Chiny podpisały ramowe porozumienie w sprawie 30-letniego kontraktu na dostawy gazu. Na jego podstawie ma zostać zbudowany gazociąg łączący Chiny z Zachodnią Syberią. Podpisanie porozumienia nastąpiło po tym, jak w związku z konfliktem na Ukrainie wyraźnemu pogorszeniu uległy stosunki Rosji z Zachodem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Bloomberg: Marne szanse Putina na kolejny kontrakt z Chinami