Bloomberg: Niemcy nie zamkną Nord Stream 2 jeśli Rosja użyje go jako „geopolitycznej broni”

opublikowano: 02-08-2021, 08:51

Bez względu na stanowisko USA, Niemcy nie zamierzają zamykać gazociągu Nord Stream 2 w przypadku wykorzystania go przez Rosję do nacisku na inne państwa, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg od anonimowych źródeł rządowych w Berlinie.

W przypadku wykorzystania Nord Stream 2 jako „broni geopolitycznej”, władze Niemiec będą bardziej koncentrować się na sankcjach na Rosję na poziomie Unii Europejskiej, których uzgodnienie jest trudniejszym i bardziej skomplikowanym procesem, twierdzą informatorzy Bloomberga.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Agencja przypomina, że w ramach porozumienia z USA z 21 lipca kanclerz Angela Merkel zgodziła się podjąć działania „na krajowym poziomie” w przypadku wykorzystania Nord Stream 2 przez Kreml do nacisku na inne państwa. Zwraca uwagę, że sygnały z Berlina wzmocnią krytykę prezydenta Joe Bidena w Kongresie USA za działania w sprawie Nord Stream 2. Republikanie z Senatu zagrozili zablokowaniem nominacji urzędników Departamentu Skarbu dopóki rząd nie powróci do polityki sankcji nakierowanych na zablokowanie ukończonego w 99 proc. gazociągu. Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych, Demokrata Bob Menendez także uznał porozumienie zawarte przez Bidena za niekorzystne i przyznał, że Nord Stream 2 powinien być zablokowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane