Bloomberg: Polska blokuje porozumienie w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy

opublikowano: 28-11-2022, 21:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Państwa Unii Europejskiej dyskutują w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy, proponowanego najniżej na poziomie 62 USD. Polska, która uważa, że to za dużo, blokuje porozumienie, informuje Bloomberg powołując się na źródła dyplomatyczne.

Oprócz Polski jeszcze Państwa Bałtyckie chcą niskiego limitu ceny importowanej rosyjskiej ropy argumentując, że obecnie jej cena rynkowa, wynosząca ok. 52 USD, jest dużo niższa od przedstawionej propozycji, co oznaczałoby brak presji na Kreml. Po przeciwnej stronie są państwa robiące interesy na morskim transporcie rosyjskiej ropy, m.in. Grecja i Cypr, domagające się wyższego limitu, który pozwoliłby na dalsze niezakłócone dostawy.

Od 5 grudnia import rosyjskiej ropy drogą morską ma być możliwy tylko w przypadku transakcji zawartych po cenie nie przekraczającej wskazanego limitu. Wyższa cena oznaczałaby odcięcie od usług towarzyszących transportowi morskiemu, m.in. ubezpieczeń, w których dominującą rolę odgrywają firmy z państw europejskich.

Bloomberg przypomina, że wynegocjowanie limitu ceny rosyjskiej ropy w Unii Europejskiej ma otworzyć drogę do podobnego porozumienia w ramach G-7.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane