Czytasz dzięki

Bloomberg: władze Chin nakazały wstrzymanie importu rolnego z USA

opublikowano: 05-08-2019, 07:50

Rząd Chin zwrócił się do państwowych przedsiębiorstw o wstrzymanie importu produktów rolnych z USA, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Według źródeł agencji, państwowe chińskie firmy rolne posłusznie wstrzymały import z USA i czekają na dalszy bieg negocjacji handlowych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Działania władz są odpowiedzią na groźbę podwyższenia od września przez USA ceł na import z Chin wartości 300 mld USD.

Darin Friedrichs, analityk azjatyckiego rynku towarowego w INTL FCStone zwraca uwagę, że duże zakupy produktów rolnych w USA dają Chinom możliwość wpływania na sytuację.

- To odbije się na amerykańskich farmerach i głosujących ze wsi, którzy normalnie wspierają Donalda Trumpa. Zadanie im ciosu przed wyborami to oczywiste działania odwetowe – powiedział. 

Prezydent Donald Trump wielokrotnie skarżył się, że Chiny nie dokonały w USA dużych zakupów produktów rolnych, do czego podczas szczytu G20 w Osace miał zobowiązać się prezydent Chin Xi Jinping.

Z powodu wojny handlowej Chiny drastycznie ograniczyły import produktów rolnych w USA. W pierwszym półroczu sprowadziły najmniej amerykańskiej soi od dekady.

- Byłbym bardzo nerwowy gdybym był chińską firmą próbującą obecnie sprowadzać produkty. Zobaczymy wielu prywatnych importerów wycofujących się z zakupu amerykańskich produktów  - powiedział Friedrichs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane